SME

Zemko: Pamätná tabuľa Husákovi by nemala mať konfrontačno-provokačný nápis

Bratislava 1. marca (TASR) Život a dielo Gustáva Husáka boli témou nedávneho diskusného večera Ústavu pamäti národa (ÚPN) v Poľskom inštitúte v Bratislave.

BRATISLAVA. Život a dielo Gustáva Husáka boli témou nedávneho diskusného večera Ústavu pamäti národa (ÚPN) v Poľskom inštitúte v Bratislave. Moderátor Tomáš Klubert to zdôvodnil dvoma výročiami pred 40 rokmi sa stal prvým tajomníkom Komunistickej strany Československa (KSČ) a pred 20 rokmi skončil vo funkcii prezidenta ČSSR. Dôvodom bola aj vo verejnosti rozprúdená diskusia okolo pamätnej tabuli v bratislavskej Dúbravke.

Husákovu angažovanosť počas gymnaziálneho štúdia, vstup do KSČ na Právnickej fakulte Univerzity Komenského a jeho aktivity v študentskom komunistickom hnutí zhrnul Matej Medvecký z ÚPN. "Gustáv Husák vtedy nepatril medzi výrazné osobnosti, na dôležitosti nabral počas Slovenského národného povstania a v povojnovom období," konštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa profesora Univerzity Karlovej v Prahe Jana Rychlíka bol Husák v rokoch 1943 a 1944 v správnom čase na správnom mieste. Dostal sa až do funkcie podpredsedu povstaleckej Slovenskej národnej rady v Banskej Bystrici a pôsobil aj ako predseda Zboru povereníkov.

Milan Zemko z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied predstavil Husáka ako politika celý život oddaného myšlienkam marxizmu-leninizmu a komunizmu. V roku 1950 ho odvolali z postu predsedu Zboru povereníkov a o rok neskôr ho polícia zatkla. Vo vykonštruovanom súdnom procese s "buržoáznymi nacionalistami" Husáka odsúdili na doživotie. V roku 1960 ho prepustili podmienečne a vyštudovaný právnik začínal ako robotník. "Vtedy vládla rovnaká garnitúra ako v 50. rokoch, okrem mŕtvych Gottwalda a Zápotockého," podotkol Zemko.

SkryťVypnúť reklamu

Najdôležitejšie a zároveň najspornejšie obdobie pre Husáka bolo od roku 1968, kedy sa vrátil do politiky. "Stal sa podpredsedom vlády ČSSR a pritom bol radový komunista v Bratislave bez straníckej funkcie. Dostal sa do delegácie, ktorá išla 22. augusta 1968 rokovať do Moskvy a tam zrejme sľúbil svoje služby Brežnevovi," uviedol Rychlík. Podľa neho to bol Husákov raketový politický štart ihneď po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. V roku 1969 nahradil Alexandra Dubčeka vo funkcii prvého tajomníka ÚV KSČ, o dva roky neskôr sa stal generálnym tajomníkom ÚV KSČ, ktorým bol do roku 1987. Medzitým ho zvolili za prezidenta ČSSR (1975) a v tejto funkcii skončil až po masových demonštráciách a spoločenských zmenách 10. decembra 1989. Podľa Rychlíka je Husák jeden z hlavných normalizátorov a zodpovedá za veľké politické čistky v rokoch 1970 až 1974, čo boli často absurdné obvinenia.

SkryťVypnúť reklamu

"Komunistickí predstavitelia z Francúzska a Talianska mu argumentovali, že také konanie škodí ich strane na Západe," prezradil Rychlík. Podľa neho bol Husák otrokom ideológie, ktorého vášňou bola politika. V súkromnom živote bol nešťastný v dvoch manželstvách. V 80. rokoch žil osamotene, mal dve mozgové príhody, slabol mu zrak. Vlastná strana ho zosadila z vrcholnej funkcie a ako prezident bol bez politických vplyvov. "V novembri 1989 nevyjednával - bol neprijateľný pre české Občianske fórum aj slovenskú Verejnosť proti násiliu. Je to dosť tragická osobnosť, ktorá sa veľmi negatívne zapísala do československých a slovenských dejín," zhodnotil ho Rychlík.

Podľa Zemka bolo pre Husáka a jeho garnitúru trestom to, že systém, ktorému obetovali celý život, sa im zrútil pred očami. Tento historik nie je prekvapený, že rozhodnutie o umiestnení pamätnej tabule Gustávovi Husákovi na budove Miestneho úradu v Dúbravke vyvolalo polemiku aj odpor. "Na tabuli by nemal byť konfrontačno-provokačný nápis, ktorý je polopravdou," zdôvodnil pre TASR Zemko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 024
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 387
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 502
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 102
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 994
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 641
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 248
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 401
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Mats Hummels.

S národným tímom vyhral MS v roku 2014 v Brazílii.


TASR
Futbalisti MFK Zvolen.

Zvolen strelil všetky góly v druhom polčase.


Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


TASR
Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu