NOVÁKY. Vyšetrovanie predvlaňajšieho nešťastia vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch polícia doteraz neukončila. Nie je ani jasné, kedy by sa tak mohlo stať.
Koncom februára sa v podniku skončili pyroasanačné práce. Miesto, kde pred výbuchom stála delaboračná hala, je zrovnané. Tento priestor viac nezastavajú, povedal riaditeľ VOP Nováky Peter Trgiňa.
Čierny piatok neprebolel
Osem rodín prišlo v piatok 2. marca 2007 o svojich najbližších pri výbuchu munície v nováckom VOP. So smrťou svojich blízkych sa stále nezmierili.
Jozef Kováč zo Zemianskych Kostolian prišiel pri nešťastí o manželku Máriu. „Čas bolesť neotupil, práve naopak," povedal vdovec.
Smrť ôsmich ľudí pripisuje dlhodobému porušovaniu bezpečnosti zo strany peniazmi zaslepených šéfov podniku.
„Zamestnanci tam boli obložení tonami munície. Svet opustili tragicky a zbytočne," tvrdí. „Dúfam, že všetci piati obvinení budú spravodlivo potrestaní," doplnil.
Obvinení
Obvineniu zo všeobecného ohrozenia čelí štvorica bývalých topmanažérov podniku a bezpečnostný technik.
Ak sa ich vina preukáže, môžu vo väzení stráviť až desať rokov.
Výsluchy obvinených sú naplánované na polovicu marca, informoval Marián Sipavý z trenčianskej krajskej prokuratúry.
„Podľa ich výpovedí budú vykonané ďalšie vyšetrovacie úkony. Potom si vyšetrovací spis preštudujú oprávnené osoby a rozhodne sa o ďalšom postupe," dodal hovorca.
Netrúfol si však odhadnúť, kedy sa vyšetrovanie skončí.
Pozostalí
„Z práce chodila vystrašená a opakovala, že v podniku sa niečo stane," spomína Erika Vačková zo Zemianskych Kostolian. Pri výbuchu prišla o dcéru.
Norika sa jej sťažovala na skladovanie munície, ktorá sa váľala na kopách v delaboračnej hale.
„Rozprávala, ako slnko cez okná prehrievalo pušný prach. Vedúci im kázali hádzať naň mokré handry, a tak ho ochladzovať," tvrdí Erika.
V deň výbuchu Vačkovci chystali narodeninovú oslavu pre Norikinu dcéru, ktorá bude mať 17 rokov. „Namiesto oslavy sme museli vystrojiť pohreb," spomína pani Vačková.
„Smrť dieťaťa je to najhoršie, čo sa môže stať," tvrdí Prievidžan Jozef Vida, ktorý pri nešťastí prišiel o 21-ročného syna.
Sám pracoval v podniku, Jožko tam len brigádoval. „Občas naznačil, že tam nie je všetko v poriadku," spomína Jozef Vida.
Vidovci nedostali za smrť svojho syna od štátu žiadne odškodné. Vraj naň ako rodičia nemajú nárok. Prislúcha len manželkám a manželom.
Nešťastného otca trápi aj prístup vedenia podniku, minulého aj súčasného. „Nik z obvinených sa nás nepokúšal kontaktovať. Za dva roky sme sa nedočkali prejavu ľútosti či ospravedlnenia.
Obnovujú výrobu
Tento rok chcú vo VOP obnoviť delaboráciu starej munície.
NOVÁKY. Ministerstvo obrany vynaložilo na odstránenie následkov výbuchu vo VOP Nováky 6,6 milióna eur (asi 200 miliónov korún) a podľa slov ministra obrany Jaroslava Bašku prijalo opatrenia, aby sa podobné nešťastie už nezopakovalo.
Medzi najdôležitejšie opatrenia podľa riaditeľa VOP Petra Trgiňu patrí obložnosť, to znamená presne vymedzené množstvá trhavín v skladoch a na pracoviskách.
Pracovníci majú k dispozícii aj zariadenia, ktoré ich ochránia v prípade výbuchu jednotlivej nálože, a odevy, brániace vzniku statickej elektriny, ktorá by mohla iniciovať rozbušky.
Vo VOP koncom roka 2007 obnovili civilnú výrobu, výrobu ručných granátov a redelaboráciu munície na cvičnú vlani. S delaboráciou starej munície by podľa Trgiňu mohli začať v lete.
(tasr)

Beata
Balogová
