BRATISLAVA. "Je to ako s prvou láskou. Človek má od toho nejaké očakávania, chce to skúsiť. To isté platí o voľbách," uviedol pre TASR sociológ Pavel Haulík.
Pokiaľ ide o samotnú voľbu prezidenta, Haulík si nemyslí, že je to oblasť, ktorá by mladých extrémne zaujímala. "Politika a dokonca taká vec ako fungovanie úradu prezidenta alebo prezidenta ako inštitúcie ich v mladom veku zrejme veľmi nezaujíma," myslí si Haulík, ktorý je v súvislosti s prvovoličmi a prezidentskými voľbami skôr skeptický. "Povedal by som, že to tých mladých asi veľmi nebude zaujímať," podotkol.
Lákadlom je pre nich podľa Haulíka viac formálna stránka volieb ako obsahová. "Keď ten volič zrazu dostane volebné právo, tak si ho chce vyskúšať. To je asi to, na čo sa dajú prvovoliči v prvom rade nalákať. Že už sú dospelí, že už sú občania rovnakej kategórie ako tí starší a že aj ich hlas zaváži," povedal. Zaujať prvovoličov obsahovo je však podľa neho horšie. "Väčšina tých mladších ročníkov nemá celkom ujasnené alebo stabilizované názory na politiku," vysvetlil.
V súvislosti s úradom prezidenta dodal, že "predsa len nie je tak na očiach, aby dokázal upútať pozornosť aj takého mladého človeka". Podľa neho sú tu iné oblasti politiky, ktoré môžu pozornosť mladých prvovoličov pritiahnuť viac. "Vo všeobecnosti však politika nie je téma, ktorou by sa mladí nejako výrazne zaoberali," uzavrel.