BRATISLAVA. Nie je to biznis ako každý iný, vyžaduje si špecifické vzdelanie, hovoria o svojej práci lekárnici. A nechcú vo svojom odbore laikov.
Vlastniť lekáreň môže dnes ktokoľvek. Lekárnici tvrdia, že to znamená nižšiu kvalitu zdravotnej starostlivosti. „Zamestnávatelia podnikatelia nútia lekárnikov zamestnancov venovať sa peniazom namiesto zdravia pacienta,“ hovorí Peter Stanko zo Slovenskej lekárnickej komory. Výsledkom je podľa neho pokles dostupnosti lekárenskej starostlivosti, zabrzdenie odborného rastu farmaceutov a nárast nákladov na lieky.
Lekárnici nepresvedčili už tretieho ministra zdravotníctva. „Túto záležitosť považujeme za uzavretú,“ odkazuje rezort zdravotníctva cez hovorkyňu Zuzanu Čižmárikovú.
Lekárnici tvrdia, že by stačilo len nabrať odvahu a postaviť sa silným finančným skupinám. „Rozhodovať má predsa záujem pacientov,“ hovorí Stanko.
Obmedzenie vlastníctva lekární však podľa zdravotníckych expertov zo Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku (HPI) nič nevyrieši. Tomáš Szalay z inštitútu hovorí, že sa treba iba sústrediť na to, aby orgány, ktoré majú lekárne kontrolovať, robili svoju prácu poriadne. „Ak lekárnici vidia porušovanie zákona, sami by mali na to upozorniť,“ hovorí Szalay.
V roku 2005 bolo na Slovensku asi 1300 lekární, dnes ich je 1900, počet lekárnikov sa veľmi nemení – je ich okolo 3600. Základnou podmienkou je, že v každej lekárni musí počas prevádzkových hodín pôsobiť minimálne jeden lekárnik.
„Ak nastane situácia, že na Slovensku nebude už nijaká odborne spôsobilá osoba, nebudú vznikať nové verejné lekárne,“ hovorí Čižmáriková.
Aký má Markíza problém s konkurenciou lekární?
Čítajte blog Gabriela Šípoša.
Lekárnikom sa nepozdáva ani rozmiestnenie lekární. „Počet lekární v mestách extrémne narástol, pričom v malých obciach, kde ich bolo málo, ešte klesol. Neexistuje nijaké kritérium na reguláciu,“ vysvetľuje Stanko. Treba podľa neho zabezpečiť, aby pacienti z dedín nemuseli za liekmi cestovať desiatky kilometrov.
Podobné požiadavky lekárnikov sa objavili aj v iných európskych krajinách. Ešte v decembri Európsky súdny dvor rozhodol, že zákaz vlastníctva lekární nelekárnikmi v Nemecku je v súlade s európskym právom.

Beata
Balogová
