BRATISLAVA. Neformálne spoločenstvo rómskych mimovládnych organizácií (MVO) v SR vyjadrilo nespokojnosť so súčasným prístupom k riešeniu sociálnych problémov Rómov. Jeho členovia sú presvedčení, že v období, keď Európska únia ponúka možnosti využiť na riešenie situácie Rómov prostriedky Európskych štrukturálnych fondov, sa na Úrade vlády SR prijímajú nekoncepčné opatrenia paralyzujúce činnosť Úradu splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK).
Navrhujú otvorené rokovanie s podpredsedom vlády SR Dušanom Čaplovičom, ktorý je zodpovedný za koordináciu aktivít napĺňajúcich horizontálnu prioritu marginalizovaných rómskych komunít a so splnomocnenkyňou vlády SR pre rómske komunity Aninou Botošovou s cieľom stanoviť jasné pravidlá pre fungovanie úradu a čerpanie finančných prostriedkov Európskych štrukturálnych fondov.
Podľa Čaplovičovej hovorkyne Eriky Adamovej ale podpredseda vlády spolu so splnomocnenkyňou vlády pre rómske komunity zorganizoval so zástupcami rómskych organizácií a starostami rómskej komunity pracovné stretnutie o budúcom využívaní európskych štrukturálnych fondov v novom plánovacom období Európskej únie (EÚ) pre roky 2007 - 2013.
"SR je jediný štát v rámci EÚ, ktorý má spracovanú samostatnú horizontálnu prioritu Marginalizované rómske komunity (MRK). Je priekopníkom v uplatňovaní tejto priority v Európe a súčasne sa k tomu prijala novela tzv. antidiskriminačného zákona o dočasných vyrovnávacích opatreniach v oblasti ekonomickej, sociálnej, vekovej a rodovej príslušnosti," zdôraznila Adamová.
Ako ďalej uviedla, v januári 2009 sa na ÚSVRK uskutočnili aj personálne zmeny, ktoré majú posilniť ekonomický a právny rozmer práce úradu. Súčasne sa pristúpilo aj ku koordinovanej príprave programu Cesta v spolupráci s Košickým, Prešovským a Banskobystrickým samosprávnym krajom a prostredníctvom nich aj s obecnými a mestskými samosprávami v spolupráci so ZMOS.
"Takáto príprava a nastavenie plnenia tejto horizontálnej priority MRK poskytuje dobré podmienky pre vyhlásenie výziev na jednotlivé programy komplexného riešenia vo vytypovaných osadách a mestách," uviedla Adamová. Dodala, že do tohto programu sa môžu zapojiť aj mimovládne organizácie a združenia, ktorých úlohy budú kontrolované samosprávami v jednotlivých krajoch regiónoch. "V súvislosti s plnením týchto cieľov je ochotný podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič spolu s pracovníkmi ÚSVRK sa stretnúť aj so zástupcami Neformálneho spoločenstva rómskych mimovládnych organizácií v SR," zdôraznila.
Neformálne spoločenstvo rómskych mimovládnych organizácií v SR v tomto prípade zastrešuje Asociáciu rómskych žien v SR Prešov, Cespom Lučenec, Komunitné centrum ZOR Kežmarok, Nádej deťom Banská Bystrica, Občianske združenie na podporu rozvoja regiónov Prešov, Občianske združenie Charťikano Dunajská Lužná, Romano kher - Rómsky dom Bratislava, Spolupráca Malinovo, Združenie mladých Rómov Banská Bystrica.