BRATISLAVA. Obecný a župný majetok by mali samosprávy previesť a prenajať iba na základe verejnej obchodnej súťaže alebo dražby. Navrhuje to skupina právnikov a mimovládna organizácia Via Iuris, ktoré dnes legislatívny zámer novely zákona o majetku obcí a zákona o majetku vyšších územných celkov (VÚC) predstavili novinárom.
Novelu zákona o majetku obcí a VÚC navrhlo už aj ministerstvo financií. Vo februári ju poslanci parlamentu posunuli do druhého čítania. Právnici tvrdia, že dodaním nových ustanovení by sa mohlo zamedziť nehospodárnemu nakladaniu s verejným majetkom. Ministerstvo tvrdí, že do legislatívneho procesu s návrhmi sa mali právnici zapojiť už skôr.
"Reagujeme na prax slovenských samospráv, pri ktorej dochádza k predaju majetku, alebo jeho prenajímaniu za cenu, ktorá je nižšia ako trhová," vyhlásila dnes riaditeľka združenia Via Iuris Zuzana Aimaq-Fialová. Z ich návrhu podľa nej vyplýva, aby sa víťazom súťaže alebo dražby stala najvyššia ponuka. Previesť majetok priamo, teda konkrétnemu záujemcovi a bez súťaže alebo dražby, by sa podľa nej dalo iba na základe znaleckého posudku. Nakladanie s majetkom by sa realizovalo za trhovú cenu, poznamenala. Predaj majetku tvorí približne 20-percentnú časť príjmu obcí a VÚC, tvrdia právnici.
Podľa právničky Zuzany Čaputovej návrhy právnikov prinášajú zavedenie súťažných podmienok pri nakladaní s majetkom obcí a VÚC. Zaväzujú ich tiež k tomu, aby informovali verejnosť o svojich zámeroch pri nakladaní s majetkom. Ide o povinnosť, aby bolo nakladanie s majetkom povinne zverejnené 30 dní pred uzávierkou na podávanie návrhov do verejnej obchodnej súťaže alebo pred otvorením dražby. Návrhy tiež posilňujú postavenie občana tak, aby mohol nezákonný prevod majetku spochybniť na súde.
Ministerstvo financií tvrdí, že právnici mohli prísť s návrhmi o čosi skôr. "Každý zákon má štandardný legislatívny proces, v rámci ktorého sa mohli zapojiť," zdôvodnil dnes hovorca rezortu financií Miroslav Šmál. Zmena v návrhu noviel, ktoré poslanci parlamentu posunuli už do druhého čítania, je možná napríklad formou pozmeňujúcich návrhov od poslancov priamo v pléne Národnej rady SR. Ministerstvo je však podľa Šmála otvorené ďalšej diskusii.
Rezort právnikom odporúča, aby o každom návrhu najskôr rokovali so zainteresovanými subjektmi, ako Združenie miest a obcí Slovenska či Únia miest Slovenska. Právnici potvrdili, že rokovania už prebehli a čakajú na ich definitívne stanoviská.
Novela obsahuje aj výnimky, pri ktorých by bolo vyhlásenie súťaže, dražby alebo prevodu či prenajímania na základe posudku zbytočne zaťažujúce. Ide napríklad o prípady pri prevodoch pozemkov pod stavbou, pozemkov s malou výmerou, vecí malej zostatkovej hodnoty, poskytovanie majetku na sociálne, zdravotné, školské účely.
Podľa právnikov novela zohľadňuje aj záujem obce či VÚC na podpore aktivity, ktorá má prispieť k jej rozvoju. Ak by obec či VÚC nedodržala postup podľa zákona, zmluva o prevode by bola od začiatku neplatná. Určenia neplatnosti na súde by sa mohol domáhať obyvateľ obce alebo VÚC či podnikateľ so sídlom na Slovensku.
Legislatívny návrh vypracovala skupina právnikov a mimovládna organizácia Via Iuris. Finančne projekt podporilo americké veľvyslanectvo na Slovensku, ktoré naň dalo 8 900 dolárov, informoval chargé d'affaires veľvyslanectva USA na Slovensku Keith A. Eddins. Jeho hlavnými princípmi sú efektívnejšie nakladanie s majetkom, zvýšenie transparentnosti a zavedenie istej sankcie v prípade nedodržania povinnosti.