BRATISLAVA.
Chcú hodnotiť slovne v pôvodnej forme ako doteraz - voľným slovným hodnotením, ktoré by nebolo podľa zákona oklieštené maximálne štyrmi slovami. Podľa učiteľov štvorstupňovému slovnému hodnoteniu nerozumeli na polročnom vysvedčení ani rodičia, ani žiaci. Zákon umožňuje hodnotiť slovne žiakov nultého ročníka, prípravného ročníka a školákov na prvom stupni základnej školy.
O hodnotení a klasifikácii žiakov v utorok s ministrom diskutovali učitelia z celého Slovenska na odbornom seminári v Bratislave.
"Slovné hodnotenie musí mať svoje pravidlá a musí mať určitý klasifikačný rozmer," obhajoval štvorstupňové slovné hodnotenie minister Ján Mikolaj. Prikláňa sa k tomu, aby bolo slovné hodnotenie skôr akýmsi doplnkom ku klasifikácii.
Argumentuje aj tým, že školy by nemali vydávať svojim žiakom rozdielne vysvedčenia. "Z toho vznikne chaos, a to vysvedčenie stratí pôvodnú hodnotu, ktorú má," domnieva sa minister.
Pedagógom však prisľúbil, že štvorstupňové hodnotenie zváži. V najbližších týždňoch navrhol v tejto záležitosti zriadiť pracovnú skupinu, ktorá by mala prediskutovať nové kritériá a pravidlá slovného hodnotenia. Priestor majú dostať aj učitelia. Minister zároveň prisľúbil, že na budúcich tlačivách vysvedčení vyčlení na slovné hodnotenie priestor.
"To je iba taká náplasť, aby učitelia nekričali," komentovala tento zámer pre TASR predsedníčka Rady školy v Banskej Bystrici Csilla Droppová. Podľa nej minister problematike slovného hodnotenia dostatočne nerozumie, mala by to byť otázka hlavne pre odborníkov. "Myslím, že je nepochopený samotný ten princíp slovného hodnotenia," zdôraznila. Podľa nej nové slovné hodnotenie, ktoré zaviedol zákon, ubližuje uberá o energiu a vôľu najmä tých, ktorí sa snažia o invenciu v školstve a chcú niečo posunúť k lepšiemu.
Podľa nového školského zákona môže byť prospech žiakov nultého, prípravného ročníka a prvého stupňa ZŠ hodnotený slovne v štyroch stupňoch: dosiahol veľmi dobré výsledky, dosiahol dobré výsledky, dosiahol uspokojivé výsledky alebo dosiahol neuspokojivé výsledky. Učitelia môžu hodnotiť aj klasifikáciou - známkami alebo kombináciou slovného hodnotenia a známok.