BANSKÁ BYSTRICA. Prerušenie prevádzky Polikliniky Poltár, ktorú jej majiteľ – firma Spc Bankruptcy – na predchádzajúce dva týždne odpojil od vody, elektriny a plynu, boli len premysleným krokom v dlhodobom úsilí zlikvidovať konkurenčnú susednú lekáreň Beatus. Myslí si to jej majiteľ Ján Hric. Vychádza z letákov, ktoré sa ešte koncom minulého týždňa objavili na dverách ambulancií a v mene lekárov vyzývajú pacientov, aby lieky kupovali v lekárni Silva Polta v budove polikliniky. V letákoch sa uvádza, že prevádzku zabezpečí zvýšené nájomné od lekárne Silva Polta, ktoré je však podmienené zvýšením tržieb tejto lekárne. „Choďte do lekárne Silva Polta, zachránite Polikliniku v Poltári,“ uvádza sa v letákoch. Podpísané sú vytlačenými slovami „vaši ošetrujúci lekári“, podpisy lekárov však na nich chýbajú. Slovenská lekárnická komora už upozornila, že takéto odporúčania lekárov sú v rozpore so zákonom. „Zaujímavé je tiež to, že po celý čas, čo bola poliklinika mimo prevádzky, lekáreň Silva Polta fungovala,“ uviedol Hric.
Pripomenul, že Spc Bankruptcy sa už dlhodobo usiluje zlikvidovať jeho lekáreň. Tá sídli hneď vedľa polikliniky, v krídle tej istej budovy, ktoré síce Spc Bankruptcy nevlastní, vlastní však pozemky naokolo. „Stále sa všelijako usilujú zabrániť zákazníkom, aby sem chodili. Dávali nám pred dvere stavebný materiál, oplotili nás tak, že pacienti vychádzajúci z polikliniky k nám nemôžu vojsť hneď do vedľajších dverí, ale musia ísť naokolo asi 75 metrov,“ povedal Hric. Ďalším krokom v nekalom konkurenčnom boji je podľa neho akcia siete lekární Cityfarma Slovakia, ktoré zákazníkom poskytnú do 30. júna za každý recept jedno euro „príspevok na zdravotnú starostlivosť.“ Plagáty informujúce o tejto akcii sa v poltárskej poliklinike objavili v pondelok, rovnako ako označenie Cityfarma Slovakia na lekárni Silva Polta. „Táto lekáreň musí mať asi zlatú baňu, keď môže dávať za každý recept euro a ešte aj platiť vyššie nájomné,“ podotkol Hric. Dodal, že akcia má u pacientov úspech a konkurenčná lekáreň je dnes plná, kým u neho je prázdno.
Na otázky, čo viedlo firmu Spc Bankruptcy k obnoveniu prevádzky polikliniky, ktorej odstavenie zdôvodňovala stratovosťou jej prevádzky, a či sa zmenila situácia vo financovaní činnosti polikliniky, konateľka Spc Bankruptcy Dagmar Mavropoulu-Vangela od piatka doteraz neodpovedala. V zatiaľ jedinom vyjadrení k tejto problematike predminulý týždeň uviedla, že záujmom Spc Bankruptcy je naďalej prevádzkovať polikliniku a poskytovať služby v rozsahu, ktorý jej zabezpečí vyrovnané hospodárenie a ďalší vývoj situácie závisí od reakcie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a od tlaku, aký na ňu vyvinie samospráva.
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) ešte v piatok avizoval, že poliklinika bude od pondelka opäť v prevádzke „vďaka intervencii predsedu BBSK Milana Murgaša.“ Na otázku agentúry SITA, čím Murgaš presvedčil firmu Spc Bankruptcy, aby stratovú polikliniku opäť otvorila, hovorca BBSK opakovane odpovedal vetou: „Pána Milana Murgaša zvolili za predsedu BBSK občania tohto kraja a to ho zaväzuje k tomu, aby bol úspešný aj v rokovaniach, v ktorých iní zlyhali.“ Neskôr dodal, že predseda prisľúbil pomoc a podporu pri rokovaniach so VšZP, aby došlo k zazmluvneniu všetkých zdravotných výkonov v poltárskej poliklinike. Takúto pomoc však Murgaš, ako sa to uvádza v tlačovej správe zo 4. februára na internetovej stránke župy, prisľúbil už zhruba dva týždne pred zatvorením polikliniky, majiteľa to vtedy zrejme nepresvedčilo.
Hovorkyňa VšZP Petra Balážová dnes pre agentúru SITA uviedla, že s prevádzkovateľom Polikliniky Poltár uzavreli v marci minulého roka zmluvu, ktorá sa týkala všetkých ambulancií, o ktoré prevádzkovateľ požiadal, s výnimkou ambulancie pľúcnych chorôb a biochemického laboratória, ktoré nespĺňali zákonom stanovené personálne a materiálno-technické podmienky. „V súčasnosti je žiadosť o zazmluvnenie pľúcnej ambulancie a biochemického laboratória v štádiu riešenia. VšZP preveruje, či poskytovateľ spĺňa podmienky potrebné na zazmluvnenie,“ uviedla Balážová.