BRUSEL. Európska komisia (EK) dnes začala kampaň, ktorá má pomôcť v boji proti rozdielom v odmeňovaní žien a mužov v EÚ. Základom kampane iniciovanej pri príležitosti Medzinárodného dňa žien je jednoduchá koncepcia založená na "rovnakej mzde za prácu rovnakej hodnoty" v snahe upozorniť na rozdiely v odmeňovaní, príčiny a možnosti ich odstránenia. Cieľom kampane je výraznejšie upozorniť na rozdiely v odmeňovaní a na možnosti ich odstránenia.
"Rozdiely v odmeňovaní žien a mužov majú rôzne príčiny, ktoré treba riešiť rôznymi spôsobmi. Ich odstránenie si vyžaduje kroky na všetkých úrovniach a odhodlanie zo strany všetkých zúčastnených, od zamestnávateľov cez odbory, vnútroštátne orgány až po bežného občana. Našou kampaňou upozorňujeme ľudí na to, prečo ženy v Európe zarábajú stále oveľa menej ako muži a na to, čo v tejto veci môžeme urobiť," uviedol komisár EÚ pre rovnaké príležitosti Vladimír Špidla.
Miera zamestnanosti žien v posledných rokoch neustále rástla - dnes dosahuje 58,3 percenta v porovnaní so 72,5 percenta u mužov. Ženy pracujú na čiastočný úväzok čoraz častejšie ako muži (ženy 31,2 percenta a muži 7,7 percenta) a výrazne dominujú v odvetviach s nižšou mzdou - viac ako 40 percent žien pracuje v zdravotníctve, školstve a vo verejnej správe, čo je dvojnásobne vyšší počet ako mužov. Pritom 59 percent všetkých čerstvých absolventov univerzít tvoria ženy.
Nová expertná správa vypracovaná na žiadosť Európskej komisie taktiež potvrdzuje, že ženy sú málo zastúpené na rozhodovacích pozíciách v hospodárstve a v európskej politike. Guvernérmi centrálnych bánk všetkých 27 členských štátov EÚ sú muži. Nedostatočné zastúpenie žien vo vrcholných pozíciách je ešte výraznejšie vo veľkých podnikoch, kde muži predstavujú takmer 90 percent členov predstavenstiev popredných spoločností. Podiel žien v národných parlamentoch narástol za posledných desať rokov približne o polovicu, zo 16 percent v roku 1997 na 24 percent v roku 2008. Zastúpenie žien v Európskom parlamente však s 31 percentami presahuje túto hranicu iba tesne. Pokiaľ ide o ministerské pozície v rámci národných vlád, muži v priemere prevyšujú ženy v pomere tri ku jednej.
Rovnaká mzda za rovnakú prácu je jedným zo základných princípov Európskej únie. Je zakotvená v Rímskej zmluve z roku 1957, v roku 1975 bola už predmetom smernice, ktorá zakazuje akúkoľvek diskrimináciu, pokiaľ ide o všetky aspekty mzdy vyplácanej mužom a ženám za rovnakú prácu, prípadne za prácu rovnakej hodnoty. V celom hospodárstve EÚ zarábajú ženy v priemere o 17,4 percenta menej ako muži.
Najhoršia situácia je podľa údajov komisie v Estónsku, nasleduje Rakúsko a na treťom mieste sú tri krajiny – Holandsko, Slovensko a Česká republika. Naopak, minimálne rozdiely v platovom ohodnotení žien a mužov sú v Taliansku, na Malte a v Poľsku.