BRATISLAVA. Vláda chce na päť rokov predĺžiť trvanie väzby pre zločincov, ktorým hrozí dlhoročný trest alebo doživotie. Zmenu Trestného poriadku navrhlo ministerstvo spravodlivosti pre obavy, že by sa viacerí údajní vrahovia mohli dostať na slobodu skôr, ako ich prípad súdy definitívne uzavrú. V súčasnosti je maximálna lehota väzby stanovená na štyri roky. Vláda navrhla, aby zmenu parlament odobril v zrýchlenom konaní.
"V týchto najzávažnejších prípadoch, kde je uložený trest odňatia slobody na 25 rokov alebo na doživotie na základe rozhodnutia súdu bude môcť byť predĺžená väzba až na päť rokov," povedal dnes novinárom minister spravodlivosti Štefan Harabin. Navrhované zmeny privítal aj generálny prokurátor Dobroslav Trnka.
Pravidlá väzby sa už po druhý raz majú meniť pre prípad údajného šéfa košického podsvetia Róberta Okoličányho, ktorému má maximálna väzobná lehota uplynúť 13. apríla. Zmenou mu ju predĺžia o rok. "Dúfam, že v tej predĺženej väzbe budú schopné súdy napísať rozsudok," dodal Trnka.
V júni sa tiež môžu dostať na slobodu traja komplici údajného ukrajinského mafiána Volodymyra Jegorova. U nich však maximálna lehota vyšetrovacej väzby nie je vyčerpaná a súd ju bude môcť predĺžiť až do konca roka. Všetkých odsúdili na doživotie za vraždy, avšak sa odvolali.
V minulosti sa viacerým vrahom podarilo vyhnúť spravodlivosti. Polícia hľadá napríklad Litovca Orestasa Buklysa, ktorého vlani v novembri právoplatne odsúdili na 11,5 roka za vraždu študenta v Charlie's pube z roku 2001. Interpol už desať rokov pátra aj po inom vrahovi zo Slovenska.
Päťročná väzobná lehota pritom už platila. Parlament ju v roku 2000 schválil, aby sa na slobodu nedostal údajný boss slovenského podsvetia Mikuláš Černák. Väzbu na štyri roky od roku 2006 skrátila bývalá vláda v novom Trestnom poriadku, súčasný kabinet vlani zase upravil rozhodovanie o väzbe práve pre Okoličányho prípad. Proces s ním sa pritom na Špeciálnom súde naťahoval aj pre to, že jeho advokát oslavoval synove narodeniny.
"Trestný poriadok je obštrukčný, advokátsky," kritizoval súčasnú legislatívu Trnka. Podľa neho by to však vyriešila pripravená novela Trestného poriadku, ktorú však nemôžu schváliť, kým Ústavný súd nerozhodne o budúcnosti Špeciálneho súdu. Prieťahy však vznikajú aj vinou samotných súdov, za čo už Slovensko prehralo niekoľko sporov na európskom súde. "Sú veci, kde musí sudca okamžite napísať rozhodnutie," pripustil Harabin.
S návrhom riešenia prišiel aj exminister spravodlivosti z opozičného KDH Daniel Lipšic, ktorý súčasne platný poriadok presadil. Navrhol, aby počas odvolacieho konania maximálna doba väzby neplynula. To je však podľa Trnku i Harabina zrejme v rozpore s ústavou, lebo väzba nemôže byť neohraničená.