TREBIŠOV. Organizácia Greenpeace protestuje proti pokračovaniu územného a stavebného konania pre uhoľnú tepelnú elektráreň v Trebišove a pýta sa, komu okrem developera a prípadného investora táto stavba prospeje. „Obyvatelia mesta Trebišov aj samotné mesto veľmi otvorene deklarovali, že vo svojom meste uhoľnú elektráreň nechcú. Slovensko nepočíta s touto elektrárňou ani vo svojej energetickej politike a minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek zdôraznil, že je proti výstavbe elektrárne v Trebišove. Pýtame sa teda, komu okrem investora by prospela výstavba tejto elektrárne,“ povedala líderka Greenpeace pre energetiku Andrea Zlatňanská.
Ako dnes agentúru SITA informovala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová, o podobných projektoch by malo v prvom rade rozhodovať mesto, ktorého sa stavba najviac dotýka a jeho obyvatelia budú znášať dôsledky stavby. Územné konanie však vedie Krajský stavebný úrad v Košiciach, a to napriek nesúhlasu mesta Trebišov. Ďalším krokom v územnom konaní bude ústne pojednávanie 18. marca na Mestskom úrade v Trebišove. „Konanie už bolo niekoľkokrát zastavené pre chýbajúcu dokumentáciu a obnovené bolo až po jedenástich mesiacoch 16. februára tohto roku. Podľa Greenpeace je problematické aj to, že územné konanie sa vzťahuje len na stavbu elektrárne a ostatné fázy projektu (kanalizácia, elektrifikačná sústava, cesty, skládka popolčeka, atď.) by mali byť predmetom samostatných územných konaní,“ uviedla Szabová. Slovenská vláda by sa mala podľa Greenpeace výrazne postaviť na stranu čistej energie z obnoviteľných zdrojov namiesto podporovania špinavých technológií.
„Zámer postaviť uhoľnú elektráreň v Trebišove je v ostrom rozpore so záväzkom SR rozvíjať obnoviteľné zdroje energie a znižovať emisie CO2. Z pohľadu ochrany klímy je to katastrofa. Spaľovanie uhlia sa celosvetovo podieľa až na tretine emisií CO2. Ak by došlo k výstavbe ďalšieho znečisťovateľa na už aj tak veľmi zaťaženom území východného Slovenska, malo by to negatívny vplyv nielen na životné prostredie, ale aj na zdravie obyvateľstva,“ uviedla Zlatňanská.
Projekt trebišovskej uhoľnej elektrárne je podľa Greenpeace aj napriek súhlasnému stanovisku MŽP SR kontroverzný. Plánovaná prevádzka elektrárne by znamenala významný nárast znečistenia ovzdušia v okolí Trebišova a zvýšila by celoslovenské emisie oxidu uhličitého o viac ako 9 percent. Plánovaná uhoľná elektráreň v Trebišove by mala ročne vyprodukovať aj približne 465 000 ton odpadov (popol, škvara, prach z kotlov).