BRATISLAVA. Štát môže čoskoro prísť aj o menšinový podiel v jediných lodeniciach v krajine – v Slovenských lodeniciach Komárno. Výkonný výbor Fondu národného majetku (FNM) totiž podporil predaj zvyšného 30percentného podielu štátu firme E.I.C. Ide o spoločnosť previazanú s majiteľom zvyšku spoločnosti – European American Investment Bank AG (Euram). O predaji musí ešte rozhodnúť Prezídium FNM.
Fond, ktorý kontrolujú hlavne nominanti Smeru, chce podiel predať aj napriek skeptickému prístupu premiéra Roberta Fica k privatizácii. „My sme sa vždy hlásili k tomu – nepredávať cenný majetok. Ak je niečo zlé, ak je niečo zadlžené, nefunguje to, tak teda umožnime vstup investora, nech sa to postaví na nohy. Ale predať niečo, čo vyrába miliardy korún, to dokáže každý,“ povedal Fico krátko po zostavení vlády v roku 2006.
Zdravá firma
Lodenice napriek finančnej kríze zatiaľ nie sú v zlej situácii. Ich klienti sú hlavne v Nemecku. Tento rok chceli vyrobiť do 12 lodí. Minulý rok lodenice vykázali čistý zisk okolo 50 miliónov korún (vyše 1,6 milióna eur) z červených čísel ich Euram dostal ešte v roku 2003. Štát vtedy do firmy vložil viac ako 80 miliónov korún.
Tridsaťpercentný podiel chce teraz fond predať za 1,59 milióna eura (48 miliónov korún). Lodenice zamestnávajú okolo 1200 ľudí a sú jednou z najväčších firiem v regióne.
Dlhú históriu lodeníc dokumentuje aj bočnokolesový parník Kossuth vyrobený v roku 1913 (na snímke vpravo), ktorý sa minulý rok vrátil do domovských lodeníc na opravu.
Denník SME sa chcel FNM spýtať, prečo chce podiel predať a či požadovanú sumu považuje za dostatočnú. „Materiál nebol predmetom rokovania Prezídia FNM, v ktorého kompetencii je rozhodnutie, preto sa fond zatiaľ nemôže vyjadriť. Po prípadnom schválení prezídiom fond poskytne okamžite odpovede na otázky,“ odpísala hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová.
Pre samosprávu?
Čo sú lodenice
Komárňanské lodenice vyrábajú lode od konca 19. storočia.
Doteraz vyrobili zhruba1900 rôznych plavidiel.
Tento rok plánujú z doku vypustiť do 12 lodí.
Zákazníkov majú najmä v Nemecku.
Zamestnávajú približne 1200 ľudí.
„FNM v tomto prípade koná predovšetkým na žiadosť samosprávy. Dokonca aj predseda vlády dostal list, v ktorom ho primátor Komárna a starostovia okolitých obcí žiadali o podporu tohto predaja,“ povedala premiérova hovorkyňa Silvia Glendová. Premiér vraj vychádza z presvedčenia, že samospráva sa angažuje s cieľom pomôcť rozvoju regiónu.
Predaju prechádzali viaceré podozrivé okolnosti. Najvyšší kontrolný úrad konštatoval, že FNM pri výbere právneho poradcu na predaj podielu „nehospodárnym a neefektívnym použitím verejných prostriedkov porušil finančnú disciplínu“.
V réžii fondu
Predseda predstavenstva záujemcu o akcie E.I.C. Vladimil Podstránsky hovorí, že Euram má na zvyšný podiel predkupné právo. Jeho hodnotu podľa Podstránskeho určil audítor. Išlo o nie príliš známu žilinskú spoločnosť Interaudit Benetip. Pri predaji podielov vo firmách štát často využíva najrenomovanejšie svetové audítorské firmy.
Fond a jeho dcérske firmy za Ficovej vlády už predávali veľké majetky. Bratislavská teplárenská napríklad za miliardu predala pozemky v Bratislave. FNM tiež nezákonne ukladal peniaze do súkromných bánk, napríklad do J&T Banky.
Autor: Foto: TASR

Beata
Balogová
