BRATISLAVA. Bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí za HZDS Jozef Šesták neuspel na súde s Ústavom pamäti národa až tak, ako sa pôvodne zdalo. Ústav pamäti národa (ÚPN) včera upozornil, že súd síce rozhodol, že „bol neoprávnene evidovaný v materiáloch bývalej ŠtB“ ako agent, avšak iba v materiáloch krajskej správy, čo bola kontrarozviedka.
Pokiaľ ide o spoluprácu s rozviedkou, o ktorej existuje spis, súd ho neočistil. To isté sa týka jeho spisu o spolupráci s vojenskou kontrarozviedkou. Pre rozviedku mal pracovať v sedemdesiatych rokoch ako diplomat na ambasáde vo Washingtone.
Šesták: Som čistý
Bývalý štátny tajomník označil takúto interpretáciu rozsudku za „absolútne nesprávnu“. Tvrdí, že nespolupracoval so žiadnou zložkou ŠtB, „čo súd potvrdil“. Odvoláva sa na to, že súd prikázal rozsudok pripojiť aj k jeho spisu rozviedčika.
"Vaša interpretácia rozsudku je absolútne nesprávna."
Jozef Šesták, ministerstvo zahraničných vec
To podľa ÚPN nič neznamená, pretože každý má právo zo zákona pripojiť svoje vyjadrenie ku ktorémukoľvek spisu, ktorý sa ho týka. Súd rozhodol iba o kontrarozviedke na základe žiadosti samotného Šestáka. V žalobe totiž súd žiadal o výrok, že bol neoprávnene evidovaný ako agent „krajskej správy“.
ÚPN tiež upozorňuje, že treba rozlišovať „medzi evidovaním jednotlivých osôb a ich reálnou činnosťou“. Súd totiž vyriekol iba to, že Šesták bol „neoprávnene evidovaný“.
Evidenciu súd spochybnil preto, že na čas, keď malo prísť k viazaniu agenta v budove ŠtB v Bratislave, Šesták predložil doklad, že bol vo Švédsku. Mal praxovať v Skandinavien bank. „Spochybnenie ,správy o viazaní' automaticky neznamená, že daná osoba nepracovala pre ŠtB,“ povedal hovorca ÚPN Ján Pálffy.
NBÚ mu dal previerku
Šesták napriek práci pre rozviedku dostal od Národného bezpečnostného úradu previerku. Potvrdil to on sám.
„NBÚ musel rešpektovať rozhodutie súdu o tom, že som nikdy nespolupracoval s ŠtB,“ tvrdí. Ktoré rozhodnutie súdu má na mysli, neuviedol. V súčasnosti je Šesták zamestnancom ministerstva zahraničných vecí.
NBÚ mu previerku najprv nedal. Dôvodom bola podľa stanoviska Najvyššieho súdu spolupráca s ŠtB aj to, že klamal pri bezpečnostnom pohovore. Krajský súd rozhodnutie NBÚ zrušil. NBÚ previerku opäť neudelil, Šesták sa však nedal a obrátil sa na Najvyšší súd. Ten rozhodnutie NBÚ znovu zrušil, avšak nie preto, že by nebol spolupracovníkom ŠtB.
Podľa hovorcu Najvyššieho súdu Petra Pretiho bolo dôvodom to, že NBÚ rozhodnutie neudeliť previerku nezdôvodnil. „Bez toho je rozhodnutie o vedomej spolupráci s ŠtB a uvádzaní nepravdivých údajov pri bezpečnostnom pohovore predčasné a nepresvedčivé,“ povedal Preti.
NBÚ o podrobnostiach previerok neinformuje, lebo mu to zákon neumožňuje.
Autor: Monika Tódová

Beata
Balogová
