BRATISLAVA. V prvom kole prezidentských volieb by najviac hlasov od voličov získala súčasná hlava štátu Ivan Gašparovič. Na druhom mieste by sa umiestnila Iveta Radičová a na treťom Zuzana Martináková. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry MVK, ktorá prieskum uskutočnila v dňoch 20. až 27. februára na vzorke 1110 respondentov.
Na otázku "Za koho z kandidátov budete hlasovať v prvom kole volieb prezidenta SR Vy?", vyšlo z odpovedí rozhodnutých voličov nasledujúce poradie kandidátov: Na prvom mieste sa podľa prieskumu umiestnil Ivan Gašparovič (48,6%), na druhom Iveta Radičová (33,3%) a na treťom Zuzana Martináková (7,1 %). Na ďalších by skončili František Mikloško (5,5 %), Dagmara Bollová (2,7 %), Milan Melník (2,1%) a Milan Sidor (0,7 %).
Pri takomto výsledku volieb by do druhého kola postúpili Ivan Gašparovič a Iveta Radičová. Na otázku "Ktorý z týchto dvoch kandidátov je pre Vás v druhom kolo volieb prijateľnejší?" označilo 56,5% rozhodnutých voličov Ivana Gašparoviča a 43,5% Ivetu Radičovú.
V prieskume respondenti odpovedali aj na otázku: "V sobotu 21. marca sa uskutoční prvé kolo volieb prezidenta SR. Aké je dnes Vaše rozhodnutie: zúčastníte sa na prvom kole volieb alebo hlasovať nepôjdete?" Na túto otázku 37,7% respondentov uviedlo, že sa určite zúčastnia a takmer rovnaký počet (38,9%) účasť ešte zvažuje.
Vychádzajúc z modelu založeného na skúsenostiach z prieskumov pri minulých parlamentných aj prezidentských voľbách, sa odhaduje, že v prvom kole prezidentských volieb by išlo k volebným urnám 34% až 41% voličov.
Výsledky prvého kola prezidentských volieb podľa prieskumu MVK
Ivan Gašparovič | 48,6% hlasov |
Iveta Radičová | 33,3% hlasov |
Zuzana Martináková | 7,1 % hlasov |
František Mikloško | 5,5 % hlasov |
Dagmara Bollová | 2,7 %hlasov |
Milan Melník | 2,1%hlasov |
Milan Sidor | 0,7 %hlasov |