BRATISLAVA. Veľký záujem, ale minimálny počet prihlásených študentov. O sociálne štipendium do zahraničia pre stredoškolákov na rozdiel od minulého roka požiadalo iba zopár študentov. Zastavili ich prísne podmienky.
Keby chcel niekto vyvíjať protivládnu záškodnícku činnosť, len ťažko by to dokázal lepšie ako minister školstva.
Lukáš Fila o štipendiách na zahraničné školy a prísnych podmienkach
Čoskoro sa to však môže zmeniť. Ministerstvo školstva rozhodlo, že študenti môžu o príspevok na štúdium v zahraničí opäť požiadať.
Kto môže žiadať o štipendium
študenti, ktorí budú v roku 2009/2010 v treťom ročníku strednej školy, poberajú sociálne štipendium alebo príjem ich rodiny nepresahuje dvojnásobok životného minima, študijný priemer majú do 2,0, dobre ovládajú jazyk, štipendium je 7730 eur.
Pôvodným sitom podmienok prešlo len minimum študentov. Na 371 vyčlenených miest sa neprihlásili ani päťdesiati. Môžu za to ministerstvá školstva a sociálnych vecí, ktoré po vlaňajšom benevolentnom prístupe k výberu študentov až priveľmi sprísnili pravidlá. Okrem priemeru známok do 2,0 a dobrého zvládnutia cudzieho jazyka museli žiadatelia byť aj poberateľmi sociálneho štipendia.
Úrady, ktoré študentov vyberajú, teraz potvrdili, že práve to je dôvod výrazného poklesu žiadateľov. Hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková hovorí, že toto kritérium mnohí vnímali ako diskriminačné pre strednú vrstvu. „Aj keď mnohé rodiny žijú skromne, prípadne na hranici životného minima, mnohí nie sú poberateľmi sociálneho štipendia," povedala Fitzeková.
Chybu si museli ministerstvá priznať. „Na základe pripomienok rodičov a žiakov sme tlmočili požiadavku na ministerstvo školstva, aby sa prehodnotili kritériá, aby mohli ísť aj žiaci, ktorí nie sú poberateľmi sociálneho štipendia," povedal Marián Moravčík z Krajského školského úradu v Nitre.
Úradníci z rezortu školstva a sociálnych vecí sa opäť stretli a dohodli nové pravidlá. Barbora Petrová z ministerstva sociálnych vecí potvrdila, že po novom budú môcť o štipendium žiadať nielen poberatelia sociálneho štipendia, ale aj žiaci z rodín, „ktorých príjem nepresahuje dvojnásobok životného minima." Pri páre s jedným dieťaťom ide o sumu zhruba 760 eur (necelých 23-tisíc korún).
Vládny projekt sociálnych štipendií predstavil zhruba pred rokom premiér Robert Fico. Sľuboval si od neho, že sa vďaka nemu dostanú do zahraničia študenti, ktorých rodičia si drahé štúdium nebudú môcť nikdy dovoliť.
Vlani však ostali mantinely pre sociálne kritériá tak nepresne určené, že nakoniec úrady nemohli na základe predložených dokladov objektívne určiť, kto z prihlásených študentov je viac sociálny prípad. Na štúdium do Írska sa tak dostala aj dcéra exposlanca Rudolfa Žiaka, ktorý je vysokým úradníkom prešovskej župy a kedysi bol spolustraníkom ministra školstva Jána Mikolaja zo SNS.
Minister bude môcť prerušiť vyučovanie
BRATISLAVA. Pri nepredvídateľnej udalosti, akou bola začiatkom roka energetická kríza, bude môcť minister školstva prerušiť vyučovanie na nevyhnutný čas. Túto novú právomoc bude môcť využiť aj pri iných závažných udalostiach, pri ktorých by boli ohrozené životy alebo zdravie detí, žiakov alebo zamestnancov škôl a školských zariadení.
Zakotviť to má vyhláška o organizácii školského roka, o ktorej v stredu rokovala Kurikulárna rada s ministrom Jánom Mikolajom zo SNS.
(tasr)

Beata
Balogová
