BRATISLAVA. „Z pozície pozitívneho slova" začal svoj príhovor vo štvrtok pred technikmi na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave (STU) prezident Ivan Gašparovič.
Len deň pred oficiálnym začiatkom volebnej kampane prišiel na pozvanie rektora Vladimíra Báleša porozprávať študentom, pedagógom, zamestnancom univerzity i odborárom o Lisabonskej zmluve a budúcnosti technickej inteligencie. V aule Fakulty architektúry sa nakoniec hovorilo o inom.
List s príkazom dekana
Štvrtkový deň bol na univerzite obyčajným pracovným a vyučovacím dňom. Žiadne rektorské či dekanské voľno. V naplnenej aule však sedelo viac zamestnancov fakulty ako jej študentov.
„Oznamujem všetkým pedagógom, že sa majú povinne zúčastniť na prednáške v aule. Je to príkaz p. dekana," písalo sa v emaile, ktorý predtým dostali do svojich schránok zamestnanci Fakulty architektúry.
Tajomníčka fakulty Anna Klejová neskôr SME tvrdila, že dekan Ľudovít Petránsky určite príkaz nedal a email rozposlaný v jeho mene prostredníctvom pracovníčky fakulty označila za „zle formulovanú informáciu sekretárky jedného pracoviska".
V takmer polhodinovom príhovore sa prezident Ivan Gašparovič venoval hospodárskej kríze a riešeniam vlády, ako aj úlohe prezidenta. Lisabonskú zmluvu, ktorá mala byť témou prednášky, spomenul jedine v odpovedi na priamu otázku študenta.
„Títo sviniari sa nažrali a mňa bolí brucho," citoval Gašparovič Georgea Busha z rozhovoru počas ich stretnutia v Bielom dome koncom minulého roka. Bush tým vraj myslel veľké korporácie a banky, ktoré zabudli, že „verejné financie sú o niečom inom".
Liberáli so socialistami
To podľa neho dokazuje, že aj „liberáli si uvedomili potrebu spolupráce so socialistami" a v tomto duchu vyzval na spoluprácu slovenskej opozície s koalíciou.
Prezident tiež vyjadril presvedčenie, že Slovensko aj počas finančnej krízy „stojí na dobrých podkladoch". „To, čo sme dosiahli za 16 rokov, obdivuje celý svet," povedal.
Študentov a zamestnancov univerzity viac ako sociálne programy a historické úspechy zaujímala budúcnosť ich profesie a podpora technického školstva. „Odpoviem vám dvoma slovami - áno, máte pravdu," odpovedal na otázku študentky o znižovaní kvality školstva a aula sa smiala.
Rektor nemal čas sa vyjadriť
Fakulta architektúry sa k diskusii s prezidentom nechcela bližšie vyjadrovať, podľa tajomníčky Klejovej iba poskytli priestory. „Celú akciu organizoval Rektorát STU," napísala nám Klejová. Rektorát si včera na otázky o zmene témy diskusie nenašiel čas.
Prezidentov hovorca Marek Trubač trvá na tom, že prezident sa témy vo svojom vystúpení dotkol, aj keď len okrajovo. „Momentálne občanov asi viac trápi finančná kríza ako Lisabonská zmluva, ktorú sme už ratifikovali," povedal o prezidentovom príhovore.
Kroky prezidenta potom smerovali do Maduníc, kde s poľnohospodármi hovoril o kríze v odbyte mlieka.

Beata
Balogová
