BRATISLAVA.
Tým, že je tam výroba už obmedzená, ochrana budov je v réžii majiteľov firmy, informovala TASR hovorkyňa primátora Viera Barošková po skončení zasadnutia krízového štábu o 13.30 h. Podľa nej situáciu monitorujú mestskí policajti, ktorí obchádzajú problémové lokality, kde by voda mohla ohroziť majetky a ľudí. V pohotovosti je aj mestský hasičský zbor a pracovníci Technických služieb, ktorí pripravujú vrecia s pieskom a majú k dispozícii aj automobilovú techniku. Tieto zložky budú v pohotovosti aj počas víkendu, doplnila.
Hladina kunovskej priehrady postupne klesá. Rieka Teplica, ktorá ju zásobuje, kulminovala o 02.00 h. Podľa údajov dnes o 12.00 h bola výška vody v priehrade 810 cm. Prítok bol 11 m3/sek a odtok 14,4 m3/sek.
Mesto dalo minulý víkend (28.2-1.3.) vyčistiť koryto Teplice od nánosov a drevín, takže pravdepodobne aj to pomohlo zmierniť dramatickosť situácie, skonštatovala Barošková. Na otázku TASR, či mesto predpokladalo povodňovú situáciu, doplnila, že voda ohrozuje oblasť prakticky každý rok, takže ľudia robia opatrenia už v predstihu.
Meteorológovia však pre hroziace záplavy ponechali pre Záhorie najvyššiu možnú výstrahu, tretí výstražný stupeň vyhlásili aj pre juhovýchod krajiny.
Meteorológovia predpovedajú pre dnešok na viacerých miestach dážď, ktorý by však na juhu krajiny mal postupne ustať.
Prakticky na celom území Slovenska dnes prší. Trvalé zrážky s najväčšími úhrnmi do 40 mm zaznamenali v Malackách (33 mm), Bratislave (15 mm), Pohronskej Polhore (32 mm) a v Dobšinskej ľadovej jaskyni (40 mm). TASR o tom informovali z odboru predpovede a výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v Bratislave.
Hydrometeorológovia si výdatné zrážky vysvetľujú postupným zdvihnutím nulovej izotermy z výšky 1300 až na úroveň 1500 m n.m. Väčšina zrážok padla vo forme dažďa. Snehová pokrývka sa vyskytuje na pomerne veľkej časti územia, preto spadnuté zrážky urýchlili proces topenia snehu a spôsobili výrazné vzostupy vodných hladín.
"Situácia bola podľa členov povodňovej komisie najkritickejšia v noci, keď vybrežená rieka začala zaplavovať záhrady, dvory i priamo rodinné domy občanov miestnej časti Turá Lúka, ohrozené boli prevádzky niektorých firiem," poznamenal Hrin. Voda v meste zaplavila tiež futbalové ihrisko.
Situácia sa však postupne zlepšila, voda sa do koryta vrátila aj v lokalite Trnovce, zlepšenie zaznamenali i v časti Žaboškreky, ktoré spolu s Turou Lúkou patrili v Myjave medzi najviac postihnuté. Ak sa situácia nezmení, mesto podľa Hrina začne s odstraňovaním nánosov z ciest a chodníkov a likvidáciou prípadných škôd.
Bratislavský kraj vyhlásil pohotovosť
V súvislosti s dažďom a stúpajúcou hladinou rieky Morava vyhlásil Bratislavský samosprávny kraj (BSK) povodňovú pohotovosť. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa BSK Milka Podmajerská, "situáciu pozorne monitorujeme a v prípade, že Povodie Moravy zvolá krízový štáb, sme pripravení okamžite reagovať".
Ak starostovia a primátori obcí vyhodnotia situáciu ako rizikovú a budú potrebovať výpomoc, napríklad vo forme cestných mechanizmov, môžu podľa hovorkyni aj počas víkendu kontaktovať centrálny dispečing Regionálnych ciest Bratislava, a.s. na telefónnom čísle 02/43 42 41 08.
V Podbranči odviedli vodu na polia
Rozliaty potok ešte vo štvrtok skomplikoval život aj niektorým obyvateľom bratislavskej časti Lamač, kde sa voda dostala do podzemných garáží.
Hasiči v Senickom okrese mali v noci výjazd do obce Podbranč, kde v časti Majerničky zaplavilo tri rodinné domy. Ako agentúru SITA informoval operačný dôstojník Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Senici Miroslav Velický, situácia nebola natoľko vážna, aby museli niekoho evakuovať. „Domy nemali pivnicu, preto sme ani nečerpali vodu,“ uviedol Velický.
Starostka Podbranču Viera Končitá ešte vo štvrtok večer rozhodla o rozmiestnení vriec s pieskom a výkopových prácach na ceste tretej triedy. Vytvoreným kanálom so šírkou jeden meter odvodnili tok rieky na priľahlé polia, ktoré sú aj v súčasnosti zaplavené. Zaplavené sú polia, píly a jeden rodinný dom. Hladina vody stúpla aj v obci Prietrž – zaplavená je cesta tretej triedy a garáže. Naopak, v Sobotišti sa podľa Velického situácia rapídne zlepšila a ohrozené nie sú polia ani obydlia.
V Borinke vyhlásili tretí stupeň
V obci Borinka v okrese Malacky vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity. Rieka Stupavka sa už v intraviláne obce vylieva z koryta. Podľa starostu obce Milana Maxiana sú zatopené niektoré záhradky a hospodárske budovy, do pivníc sa zatiaľ voda nedostala. Obec však už má pripravené vrecia s pieskom.
"Cesta smerom na Košariská je uzatvorená, nedá sa tadiaľ prejsť. Voda vymieľa cestu," povedal pre agentúru SITA starosta Maxian. Na otázku, či je predpoklad, že voda ešte bude stúpať, odpovedal kladne. "Nad obcou je ešte trištvrte metra snehu," uviedol Maxian. Ako ďalej uviedol, lesná správa už požiadala o techniku. "Poslal som im jeden traktor, jeden som ponechal v dedine," dodal Maxian.
Rozvodnená Olšava zatiaľ problémy nerobí
V Košickom kraji dnes ráno vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity na rieke Olšava pri Bohdanovciach a na riečke Roňava pri Michaľanoch.
„Na východe nie je situácia taká vážna ako na západnom Slovensku. Momentálne naši pracovníci kontrolujú situáciu na Olšave a monitorujeme aj ostatné toky. V priebehu noci sme zaznamenali stúpanie hladín na všetkých tokoch, no nedosahujú ani prvé stupne, okrem už spomínaných. Ďalší vývoj bude závisieť od počasia,“ informoval Viliam Vološ z dispečingu košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku.
„Bola som pri rieke. Zatiaľ je na hrane koryta, ešte sa nevyliala. Ohrozená nie je ani čistiareň odpadových vôd či záhradkárska lokalita,“ uviedla starostka Bohdanoviec Marta Gamrátová. Doložila, že po vyliatí rieky voda zvyčajne zaplaví záhradkársku chatovú oblasť. Rozvodnená Olšava zatiaľ nenarobila problémy ani v Olšovanoch a Blažiciach.
Ako uviedol Vološ, na jarné vody sa vodohospodári pripravili na veľkých vodných dielach – priehradách, ktoré sú meter až dva metre pod maximálnou prevádzkovou hladinou. Na Východoslovenskej nížine je na čerpacích staniciach vôd z melioračných kanálov vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity.
V Poprade povodne nehrozia, bude snežiť
Obyvatelia v povodí riek Poprad a Dunajec sa v najbližších dňoch nemusia obávať povodní. „Myslím si, že povodne nehrozia. Hladina Popradu v Poprade-Matejovciach ani v Chmeľnici nedosahuje ani prvý stupeň povodňovej aktivity,“ informoval SITA riaditeľ Povodia Dunajca a Popradu Anton Baláž.
Prvý stupeň povodňovej aktivity v regióne je len na potoku Kamienka v Hniezdnom. Podľa internetovej stránky Slovenského hydrometeorologického ústavu hladina Kamienky dnes na poludnie stúpla na 106 cm. Prvý stupeň povodňovej aktivity sa tu vyhlasuje pri výške hladiny 100 cm.
Anton Baláž si myslí, že v najbližších dňoch sa situácia nezhorší. Podľa meteorológov by sa malo dokonca ochladiť a v najbližších dňoch sa v regióne neočakávajú väčšie zrážky. Horšia by bola situácia, keby sa výraznejšie oteplilo a začalo by aj pršať. To by mohlo spôsobiť topenie snehu vo vyšších polohách, čo by mohlo spôsobiť zvýšenie hladín miestnych potokov a riek.
Na východe hladiny poklesli
Pokles hladín východoslovenských tokov vrátene profilov, kde vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity, zaznamenali dnes popoludní vodohospodári košického Odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Pokles je hlavne na horných úsekoch Ondavy, Tople i Laborci, informoval Viliam Vološ z dispečingu OZ SVP. Situáciu pri treťom stupni monitorujú s tým, že niektoré rieky, ako napríklad Olšava pri Vyšnej Myšli v okrese Košice - okolie síce vybrežili, ale iba v extravilánoch v rámci svojho inundačného priestoru a žiadne objekty neohrozujú.
Vološ zdôraznil, že závod sa pripravoval na príchod jarných vôd už niekoľko týždňov. "Vlastne počas celej zimy sme postupne znižovali hladiny vodných nádrží, aby sme v nich jarné vody zachytili. Retenčný priestor sme zvýšili na úkor zásobného priestoru a máme tam rezervu," dodal.
Zatiaľ bezproblémové jarné topenie snehu a dažde potvrdili aj z Obvodného úradu životného prostredia Košice - okolie. K dnešnému dňu podľa priebežnej správy obce nehlásili povodne či zaplavené plochy a nežiadali ani zložky krízového manažmentu o pomoc.
Stavy riek
Na celom úseku Dunaja je vzostup. Dnes ráno namerali v Devíne v Bratislave 430 cm, čo je od štvrtkového rána vzostup o 55 cm. Vzhľadom na vývoj počasia v hornej časti povodia Dunaja očakávajú v Devíne do soboty rána mierny vzostup na 445 cm. V najbližších dňoch nepredpokladajú hydrológovia prekročenie prvého povodňového stupňa, čo je pre Devín 650 cm.
Na rieke Myjava bol v stanici Jablonica vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Voda tam vystúpila na 251 centimetrov (cm). V staniciach Myjava a Šaštín-Stráže platí druhý stupeň, namerali tam hladinu vo výške 109 a 302 cm.
Hladina rieky Morava v Moravskom sv. Jáne by mala v priebehu dnešného dňa prekročiť podľa hydrológov tretí stupeň povodňovej aktivity. Prekročenie 520 cm v Moravskom sv. Jáne očakávajú hydrológovia aj vzhľadom na situáciu na Morave v susedných Čechách. Dnes ráno namerali na stanici Moravský sv. Ján 493 cm, čo je vzostup 40 cm v porovnaní so štvrtkom. Predpoveď na sobotu ráno je 540 cm. SHMÚ informoval, že trvalé zrážky sa vyskytli prakticky na celom území Slovenska s úhrnmi zrážok od 5 až 40 mm. Napríklad Malacky mali úhrn zrážok 33 mm, Bratislava 15 mm, Pohronská Polhora 32 mm, Dobšinska ľadová jaskyňa 40 mm.
Prvý stupeň povodňovej aktivity platí pre Šurský kanál, pričom vo vodomernej stanici v Svätom Jure dosiahla voda 266 cm. V stanici Vieska nad Žitavou na rieke Žitava vystúpila voda na 291 cm a tiež platí prvý povodňový stupeň.
Pre rieku Olšava v košickom regióne bol už vyhlásený tretí stupeň. Hladina vo vodomernej stanici Bohdanovce dosiahla výšku 205 cm. Ďalšie štyri toky v regióne hlásia prvý stupeň povodňovej aktivity. Tok Kamienka zaznamenal v stanici Hniezdne hladinu vo výške 104 cm, Hnilec v stanici Stratená hlási 1 meter, Torysa v Košických Olšanoch 244 cm a Hornád v stanici Ždaňa 239 cm.
Tretí - najvyšší stupeň povodňovej aktivity (stav ohrozenia) - trvá aj na Roňave v profile Michaľany v okrese Trebišov. Prvý stupeň, čo znamená pohotovosť, platí tiež na Hnilci v Stratenej.
V banskobystrickom regióne má prvý povodňový stupeň len Stará Rieka, a to s hladinou vo výške 141 cm v stanici Pôtor.
tasr