KOŠICE. Podľa skupiny 46 poslancov Národnej rady (NR) SR, prevažne z ĽS-HZDS na čele s Vladimírom Mečiarom, je zriadenie Špeciálneho súdu a Špeciálnej prokuratúry v rozpore s Ústavou SR. Žiadajú, aby to ÚS potvrdil nálezom. Ak by im ÚS vyhovel, de facto by tým mohlo dôjsť k zrušeniu Špeciálneho súdu, ktorý bol zriadený na boj proti korupcii a veľmi závažnej trestnej činnosti skupín organizovaného zločinu. Oznam o konaní verejného pojednávania v tejto veci bol dnes zverejnený na internetovej stránke ÚS.
„Neočakáva sa, že na tomto pojednávaní už plénum aj rozhodne,“ odpovedal na otázku agentúry SITA hovorca ÚS Jozef Skybjak. Na verejnom pojednávaní dostanú priestor na vyjadrenie k meritu veci právny zástupca navrhovateľa, skupiny poslancov NR SR, Dušan Repák a Radoslav Procházka, právny zástupca odporcu, ktorým je NR SR, prípadne ďalší účastníci konania.
Skupina 46 poslancov NR SR sa vo februári 2008 obrátila na ÚS s návrhom na začatie konania o súlade viacerých ustanovení Zákona o Špeciálnom súde a Úradu Špeciálnej prokuratúry. Podľa ich právneho názoru zriadenie Špeciálneho súdu a Špeciálnej prokuratúry je v rozpore s princípmi právneho štátu zakotvenými v Ústave SR, Dohovorom o ochrane ľudských práv a Dohovorom OSN proti korupcii. Podľa ich právneho názoru Špeciálny súd vykazuje znaky mimoriadneho súdu.
„Vytvorením Špeciálneho súdu a prokuratúry došlo k porušeniu základných princípov materiálneho právneho štátu zakotvených v prvom článku a ďalších článkoch Ústavy SR, a to najmä zavedením mimoriadneho súdnictva a porušením princípu deľby moci a sudcovskej nezávislosti,“ uvádzajú navrhovatelia v podaní. Podľa ich názoru možno mimoriadny súd zriadiť iba za mimoriadnej situácie a v naliehavom spoločenskom záujme. Navrhovatelia tvrdia, že na Slovensku nešlo pri kreovaní Špeciálneho súdu o naliehavý verejný, spoločenský záujem v mimoriadnej situácii, a preto by nemal existovať.