BRATISLAVA. Počet našich vojakov v operácii ISAF stúpne zo súčasných vyše 170 na zhruba 250. Do povojnovej ázijskej krajiny pocestuje aj viac zdravotníkov.
Z hľadiska rozvojovej pomoci je Afganistan pre Slovensko v súčasnosti jednou z troch najvýznamnejších krajín. Podľa Slobodníka pripravuje ministerstvo v týchto dňoch výzvy na podávanie tendrov, ktorými by mala naša strana zastrešiť niekoľko rozvojových projektov. Tretím krokom by malo byť prijatie legislatívneho rámca, na základe ktorého by k rozvoju Afganistanu mohli prispieť aj civilní odborníci - či už pôsobiaci vedľa našich jednotiek v Kandaháre a Uruzgáne, alebo inde podľa potreby.
Podľa člena Parlamentného zhromaždenia NATO a exministra obrany Martina Fedora by slovenským ozbrojeným silám prospelo, keby mali v zahraničí čo najviac jednotiek. "Záujem je ten, aby v budúcnosti čo najviac slovenských vojakov odchádzalo v ucelených jednotkách do podobných zahraničných misií, či už bojových alebo zabezpečovacích," ozrejmil Fedor. Ako príklad uviedol české jednotky, ktoré majú skúsenosti aj s nasadzovaním do nebezpečných oblastí. Podľa Fedora má pre Slovensko zmysel angažovať sa aj v geograficky vzdialených oblastiach ako je Afganistam, pretože mnohé z nich majú dosah na bezpečnosť Slovenska. "V Afganistane je stále potrebné znižovať úroveň vybavenia nelegálnych štruktúr, ktoré sú zodpovedné za pašovanie zbraní, ďalej vieme, že takmer 80 percent celosvetovej spotreby heroínu pochádza práve z Afganistanu a vieme, že vývoz terorizmu ako hlavného bezpečnostného rizika alebo hrozby v uplynulých rokoch pochádza práve z tejto krajiny," vysvetlil Fedor.