BRATISLAVA. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zistil nedostatky pri kontrole Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP), ktoré u nás od roku 2004 monitoruje a hodnotí dodržiavanie ľudských práv a dodržiavanie zásady rovnakého zaobchádzania podľa antidiskriminačného zákona. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnil úrad na svojej internetovej stránke.
Podľa nej, stredisko nevykazovalo vždy správne údaje o čerpaní prostriedkov zo štátneho rozpočtu, porušilo aj časti zákonov o verejnom obstarávaní, rozpočtových pravidlách a účtovníctve. Podľa Daniely Gemerskej, zástupkyne výkonnej riaditeľky SNSĽP, zistené nedostatky sú v prevažnej miere formálneho a administratívneho charakteru. Za nakladanie s finančnými prostriedkami nám nebola uložená žiadna pokuta, kontrola tiež nezistila zneužitie žiadnych finančných prostriedkov, povedala agentúre SITA.
NKÚ nemohol vo viacerých prípadoch v stredisku zistiť hospodárnosť a efektívnosť vynaložených prostriedkov, pretože stredisko nevedelo k prípadom doložiť potrebné doklady. Išlo napríklad o kúpu nábytku, použitého zariadenia do knižnice, nájmu nových priestorov pre sídlo strediska, či prípady niektorých odmien a súm, ktoré boli fakturované vodičom služobných áut. Ich prevádzka nebola dokonca upravená žiadnym predpisom. Je pravda, že napríklad nie všetky rokovania s budúcimi prenajímateľmi sme mali podchytené záznamom, prípadne ku kúpnej zmluve na nábytok chýbal rozpis jednotlivých dielov knižnice. Rovnako odmeny zmluvnému vodičovi upravovala len zmluva s nimi. "Stredisko nemá referentské vozidlá, preto k ich používaniu nevydalo ani žiadnu smernicu," vysvetlila Gemerská.
Cieľom kontroly, ktorú NKÚ uskutočnil v novembri až decembri minulého roka, bolo preveriť činnosť strediska od roku 2004 do roku 2007. "V hodnotenom období sme zamestnávali 16 až 17 ľudí, naše interné predpisy boli odlišné od noriem, podľa ktorých fungujú napríklad organizácie štátnej správy so stovkami zamestnancov," zdôvodnila Gemerská, že v sledovanom období nemalo stredisko žiadnu funkciu kontrolóra. Kontrolu zabezpečujú podľa nej vedúci zamestnanci, ich prácu kontroluje výkonná riaditeľka. NKÚ zistil aj porušenie časti zákonov o verejnom obstarávaní. Gemerská uviedla, že celý proces obstarávania bol verejný, transparentný a správny, realizovaný osobou spôsobilou na verejné obstarávanie.
Nedostatky NKÚ odhalil aj pri vykonávaní inventarizácie majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov. Chýbali predpísané náležitosti, z inventarizácií nebol napríklad vyhotovený inventarizačný zápis. Stav zistený inventúrou nebol napríklad porovnaný s účtovným stavom. Podľa NKÚ neboli inventarizácie ku dňu riadnej účtovnej uzávierky ani v jednom roku kontrolovaného obdobia vykonané preukázateľne, tvrdí úrad. "Uznávame, že nedostatky formálneho a administratívneho charakteru je potrebné odstrániť, a preto sme prijali opatrenia na aktualizáciu piatich interných predpisov a ďalšie opatrenia," dodala Gemerská.
Stredisko vzniklo v roku 1994. Je nezávislou právnickou osobou v oblasti ochrany ľudských práv a základných slobôd, vrátane práv dieťaťa. Monitoruje a hodnotí dodržiavanie ľudských práv a dodržiavanie zásady rovnakého zaobchádzania podľa antidiskriminačného zákona. Zároveň zhromažďuje a na požiadanie poskytuje informácie o rasizme, xenofóbii a antisemitizme v SR. V roku 2004 dostalo od štátu takmer 250 000 eur. O tri roky neskôr to už bola viac ako dvojnásobná suma. Na svoju činnosť získava peniaze aj z darov a grantov.
Od júla 2004 riešilo stredisko už vyše 3400 podaní (písomných, telefonických, emailových a osobných). Od mája 2007 v siedmich regionálnych kanceláriách prijalo viac ako 800 klientov, vydalo desiatky odborných stanovísk a spolupracovalo pri súdnych konaniach. Podľa oblastí najviac ľudia namietali porušenie zásady rovnakého zaobchádzania v pracovnoprávnych a právnych vzťahoch a pri poskytovaní tovarov a služieb. Z dôvodov prevažovali vek, rod, príslušnosť k národnostnej menšine (rómskej) a porušenie práv dieťaťa. Slovenské stredisko pre ľudské práva poskytuje právne poradenstvo a právnu pomoc bezplatne.