BRHLOVCE. V lete chládok, v zime teplo, aj tak by sa dali opísať najväčšie výhody jedinečných, v skale vytesaných domov v Brhlovciach v okrese Levice. Historické stavby, ktoré sú európskou raritou, využívajú v súčasnosti ich majitelia už iba ako víkendové chalupy. Posledná stála obyvateľka Helena Korineková by však svoje kamenné obydlie za iný dom nevymenila.
"Je tu dosť stála teplota a veľmi málo tu treba kúriť," pochvaľovala si pre ČTK 84-ročná dôchodkyňa. Skalný príbytok vyhĺbili v tufovom sopečnom svahu jej predkovia v prvej polovici minulého storočia. Aj keď sa miestna rodáčka počas svojho života niekoľkokrát sťahovala, nakoniec sa vrátila do domu svojich rodičov. V mäkkej sopečnej hornine je vysekaná kuchyňa, obývačka a pivnica, menšiu časť domu jeho stavitelia zhotovili z tufových kvádrov. Podobne ako aj niektoré iné skalné domy, má priamo v kuchyni vyhĺbenú takmer desať metrov hlbokú studňu.
V Brhlovciach je podobných stavieb približne dve desiatky. V niektorých skladujú ich majitelia víno alebo ovocie. Časť využívajú ako hospodárske miestnosti či garáže. Väčšinu týchto stavieb ľudia v skale vyhĺbili v 19. a 20. storočí, najstaršie údajne pochádzajú zo 16. až 17. storočia a podľa niektorých prameňov mali slúžiť ako úkryt pred Turkami. Zariadené skalné dutiny využívalo v minulosti údajne aj najchudobnejšie služobníctvo z miestneho kaštieľa.
Na Šurde, tak totiž miestni kamennú ulicu nazývajú, ešte pred niekoľkými rokmi trvale bývalo päť ľudí. Starší obyvatelia však postupne vymreli a mladých podľa starostu Jaroslava Pétera viac láka život v meste ako na dedine s 300 obyvateľmi. Zmenu by však mohol priniesť stále väčší záujem turistov o túto zapadnutú obec. Expozíciu v jednom zo skalných domov tam totiž v minulosti otvorilo aj Tekovské múzeum. Dvojposchodový skalný dom s letnou kuchyňou a terasou je zariadený tak, ako ho koncom minulého storočia opustili poslední obyvatelia.
Plány na oživenie jedinečných skalných obydlí má aj starosta, ktorý by v niektorom z dvorov chcel zariadiť napríklad vináreň pre návštevníkov. Obec sa môže pochváliť aj ďalšou raritou. Pri počte približne 300 obyvateľov má dve múzeá.
Okrem expozície skalných obydlí zriadili v bývalej škole aj obecné múzeum so zbierkou historických motocyklov. Na poschodí potom návštevníkom ponúkajú exponáty pozbierané z miestnych domov. Okrem funkčných krosien na výrobu tkaných kobercov, historického poľnohospodárskeho náradia a oblečenia, tu nájdu záujemcovia aj časť vybavenia školskej triedy z prvej polovice minulého storočia či americkú premietačku filmov z obdobia druhej svetovej vojny.