BRATISLAVA. Únik maturitných testov, ktorý v minulosti sprevádzal skúšku dospelosti, by sa nemal opakovať. Tvrdí to ministerstvo školstva i riaditelia škôl, ktorých ČTK oslovila.
Štátne testovanie vedomostí maturantov, takzvaná externá maturita, sa pre takmer 62.000 stredoškolákov začne 17. marca. Hoci je maturita jednou z podmienok prijatia na vysokú školu, napriek pôvodným zámerom ani tento rok prijímačky na univerzity úplne nenahradí.
Riaditelia: My testy neprezradíme
Ministerstvo školstva urobilo podľa hovorkyne úradu Dany Špankovej všetko, aby maturity prebehli bez problémov. Úrad prostredníctvom Štátneho pedagogického ústavu pripravil jednotné testy pre všetkých maturantov zo slovenčiny, matematiky, cudzích jazykov a jazykov národnostných menšín - maďarčiny a ukrajinčiny.
Práve zamestnanec ŠPÚ bol v minulosti zodpovedný za to, že do zásielky pre niektoré školy a následne k žiakom sa dostali hárky z matematiky so správnymi odpoveďami. Skúšku si preto muselo zopakovať približne 2700 maturantov, vtedajší minister školstva Martin Fronc odvolal šéfa ŠPÚ Vladimíra Repáša.
Riaditelia škôl sú presvedčení, že z ich strany prezradenie testov nehrozí, keďže tie sa dostanú na školy až v deň konania skúšok. "Zapečatené obálky vyzdvihnem vždy ráno na príslušnom úrade, predseda maturitnej komisie ich otvorí tesne pred skúškami," vysvetlil riaditeľ bratislavského Gymnázia Ivana Horvátha Augustín Šutta. Témy slohových úloh, ktoré sú súčasťou maturity, zverejní ministerstvo pred začiatkom skúšky cez rozhlas a na internete. Zástupca riaditeľa galantského Gymnázia Z. Kodálya Szilárd Sipos preto upozornil, že "ak sa niečo prezradí, tak pred doručením na školy".
Maturita prijímačky ešte nenahradila
Pred tromi rokmi sa údajne objavili na internete maturitné témy z literatúry a niektorých cudzích jazykov, ministerstvo to oficiálne nepotvrdilo. O rok na to zas došlo k úniku časti testov z angličtiny, ktoré podľa médií našiel pred obchodným domom istý muž. ŠPÚ sa vtedy obrátil na políciu, tá však jeho podnet odmietla.
Externá maturita by pritom v budúcnosti mala úplne nahradiť prijímačky na vysoké školy, čo sa dnes deje iba na niektorých. "Externá maturita a priemer známok však rozhodujú o prijatí záujemcov o menej žiadané smery," zdôraznil viceprezident Slovenskej rektorskej konferencie Ján Bujňák. V prípade najžiadanejších študijných programov ako medicína či právo sú podľa Bujňáka stále určujúce prijímacie pohovory.
Externá maturita bude trvať tri dni, žiaci z maďarských a ukrajinských škôl maturujú pre rodný jazyk o deň dlhšie. Z maďarčiny bude podľa ministerstva školstva skladať skúšky 2444 školákov, z ukrajinčiny 28, slovenčina je pre všetkých povinná. Matematiku si tento rok vybralo vyše 15 percent zo všetkých maturantov, viac ako polovica sa rozhodla pre anglický jazyk - ľahšiu úroveň. Maturity budú pokračovať ústnymi skúškami na prelome mája a júna.