BRATISLAVA. Občianski aktivisti kritizujú návrh eurosmernice o vykonávaní zásady rovnakého zaobchádzania s osobami bez ohľadu na náboženské vyznanie alebo vieru, zdravotné postihnutie, vek alebo sexuálnu orientáciu.
Občianske združenie Pastor bonus, ktoré sa nedávno podieľalo na kontroverznej bilbordovej kampani proti potratom, tvrdí, že jej prijatie by znamenalo obmedzenie slobody prejavu a náboženskej slobody. "Ide o krok k prenasledovaniu kresťanov v Európe," vysvetlil agentúre SITA predseda mimovládnej organizácie Marek Nikolov. Návrh eurosmernice je tu - kliknite.
Návrh smernice okrem iného uvádza, že má byť zakázané akékoľvek správanie, ktoré by spôsobilo vznik prostredia urážajúceho nejakú osobu pre jej vierovyznanie alebo sexuálnu orientáciu. Zákaz sa má vzťahovať na verejný i súkromný sektor v oblastiach sociálnej ochrany, vrátane sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti, sociálnych výhod, vzdelávania, prístupu k tovarom a poskytovaniu služieb, ktoré sú dostupné verejnosti, vrátane bývania.
"Prijatie týchto ustanovení by predstavovalo vážny zásah do základných ľudských práv a slobôd, akými sú sloboda prejavu a náboženská sloboda," povedal Nikolov. Europarlament, jeho poslancov a Radu ministrov žiada, aby smernicu odmietli.
Podľa podpredsedu združenia Marcela Podolinského by na základe takejto smernice bolo v mnohých oblastiach spoločenského života kresťanom zakázané zastávať a prezentovať podstatné body biblického učenia. A to napríklad v súvislosti s nemorálnosťou homosexuálneho správania, uviedol. "Za porušenie tohto zákazu majú hroziť vážne finančné sankcie," zdôraznil. Spolu s Nikolovom ho znepokojuje, že návrh predpokladá aj čiastočný presun dôkazného bremena na osobu obvinenú zo "správania spôsobujúceho urážlivé prostredie“.
Smernica podľa aktivistov by tiež znamenala obmedzenie náboženskej slobody. Týkať sa bude veriacich židov a moslimov, vysvetlil Nikolov s tým, že smernica redefinuje zmysel náboženstva a viery. "Zastávanie biblických pohľadov európskymi občanmi v odbornom, sociálnom, verejnom a podnikateľskom sektore nebude dovolené. Viera sama o sebe bude potláčaná a tolerovaná iba ako súkromný názor," dodal. Takúto skúsenosť podľa neho má Slovenska už z čias komunizmu, ktorého ideológia zakazovala občanom verejnú manifestáciu ich viery.
Občianske združenie Pastor bonus vzniklo v roku 2005 a jeho cieľom je šírenie myšlienok solidarity, vzájomnej tolerancie medzi ľuďmi a prinášanie mravných hodnôt vedúcich k ozdraveniu spoločnosti. Svoj cieľ napĺňa organizovaním všestranných aktivít na zabezpečenie realizácie svojho poslania. Kampaň vraj financovali slovenskí podnikatelia, ktorí si však neželajú byť zverejnení a časť bola financovaná z darov.