BRATISLAVA. Podaním novely školského zákona, ktorá rieši používanie geografických názvov v učebniciach s vyučovacím jazykom menšinovým na Ústavný súd (ÚS) SR, chce Slovenská národná strana (SNS) okrem iného chrániť ministra školstva Jána Mikolaja. "Ide nám o to, aby sa stav normalizoval. Pretože pán minister je v situácii, kedy ako štátny úradník a minister musí rešpektovať ústavu a zákony. Ale nemôže rešpektovať tento zákon, lebo je v rozpore s ústavou a navyše nevykonateľný," povedala v dnešnej relácii STV O päť minút dvanásť prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.
"Slovenskej národnej strane absolútne nezáleží na tom, kto si pripíše zásluhy. Ide nám o to, aby bolo podanie také, ktoré rieši podstatu problému," komentovala svoje stretnutie s predsedom ĽS-HZDS Vladimírom Mečiarom, na ktorom sa dohodli, že v máji obe strany prinesú svoj návrh podania na ÚS a budú hľadať kompromis.
Podpredseda KDH Martin Fronc považuje novelu školského zákona za riadne schválenú a necháva na ústavnom súde, aby v prípade podania v tejto veci rozhodol. "V školstve sú oveľa vážnejšie veci a mňa mrzí, že sa dostali do úzadia. Niektorí žiaci nedostali vysvedčenia, alebo ich dostali na kancelárskom papieri," uviedol príklad. Podľa Froncových informácií dokonca dostali v niektorých školách radu, aby si formuláre vysvedčení, ktoré sú úradným dokladom, vytlačili z internetu.
Fronc považuje pripravované stiahnutie učebníc dejepisu pre gymnáziá s vyučovacím jazykom maďarským za porušenie premiérovho prísľubu dodržiavať v menšinových otázkach status quo.
Belousovová sa však ohradila, že učebnice zo škôl stiahnuté neboli, boli stiahnuté len z ponuky nových učebníc, keďže nevyhovujú parametrom reformy školstva. "Stiahnutie učebníc dejepisu z ponuky nie je porušením status quo, veď školy majú ešte 30 percent v školských vzdelávacích programoch," upozornila s tým, že na základe nového školského zákona môžu školy profilovať tretinu učiva samy a samy si volia aj učebné pomôcky, ktoré na to využijú. Mikolaj totiž navrhuje pre základnú časť učiva dejepisu, ktorú predpisuje štátny vzdelávací program, štandardizované učebnice, ktoré by sa pre potreby menšinových škôl len preložili do ich jazyka.
V ekonomickej časti diskusie Fronc kritizoval postup koalície v prípade "nástenkového" tendra na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja, ktorý už niekoľko mesiacov kontrolujú zodpovedné inštitúcie. "My počkáme na výsledky príslušných úradov, určite by som neurobila dobre, keby som niečo predpovedala. Očakávam objektívny výsledok kontrol," reagovala Belousovová. "Na výsledky kontrol čakáme svorne," odpovedala na otázku moderátora, či SNS nie je v názore na postup ministra výstavby Mariana Januška rozdelená.
Podľa Fronca však premiér sľúbil konať "do troch minúť" už v prípade podozrenia a v tomto prípade sa prípad nezmyselne naťahuje. "Kontroly Najvyššieho kontrolného úradu sa nerobia mesiace, ale pár dní, možno týždeň, desať dní. Ja mám pocit, že sa koaliční partneri navzájom držia pod krkom. Jeden má Františka Blanárika, druhý Jána Počiatka a tretí Januška. Všetci majú takéto kauzy a navzájom sa kryjú," vyhlásil Fronc. "Možno vychádzate z vlastných skúseností," reagovala Belousovová. Pripomenula, že tender preveroval aj Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý vedie nominant opozičnej SMK.
Obidvaja diskutujúci sa zhodli v tom, že štátna podpora zatepľovania starých domov je vhodným nástrojom na zmiernenie dopadov krízy. Takéto opatrenie navrhuje SNS a na mimoriadnu schôdzu NRSR ho chcelo formou novely zákona predložiť aj KDH, podľa Fronca ho však koalícia aj s celou schôdzou "zmietla zo stola". Belousovová reagovala, že na podporu zatepľovania nie je potrebná zmena zákona.
Na margo minulotýždňového pokusu zvolať na návrh opozície mimoriadnu schôdzu venovanú rozprave o opatreniach na zmiernenie následkov hospodárskej krízy, ktorý neuspel pre obštrukciu koaličných poslancov, Belousovová vyhlásila, že to bolo ich právo. "Oni majú právo žiadať zvolanie schôdze a my máme právo zachovať sa tak, ako sme sa zachovali," vyhlásila. Opozičné návrhy na riešenie krízy považuje prvá podpredsedníčka SNS za populistické.
"To nebola obštrukcia, ale nehoráznosť. Oni jednoducho neprišli do práce. A to v čase, keď množstvo ľudí o prácu prichádza," reagoval Fronc. "Nemyslím si, že koalícia má patent na rozum," uzavrel podpredseda KDH.