BRATISLAVA. Do súťaže Dedina roka 2009 sa môžu prihlásiť obce samy, alebo impulz na prihlásenie môže dať ktorýkoľvek obyvateľ Slovenska. Podmienkou účasti je vyplnenie prihlášky a predpísaného formulára podľa jednotlivých oblastí hodnotenia zo strany obce. Ocenené obce majú nárok na dotáciu v nasledujúcom roku z Programu obnovy dediny a zároveň sa ukážu v rámci projektu Spolku pre obnovu dediny Inšpiračná škola vidieka, a na konferenciách, seminároch a výstavách organizovaných Slovenskou agentúrou životného prostredia v rámci Programu obnovy dediny. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva životného prostredia SR Jana Kaplanová.
Prihlášky a kompletne vyplnené všetky oblasti hodnotenia je potrebné zaslať do 15. apríla v tlačenej forme na adresu: SAŽP – Sekretariát pre Program obnovy dediny, Tajovského 28, 975 90 Banská Bystrica alebo e-mailom na adresu pod.ziadosti@sazp.sk. Do súťaže sa môžu prihlásiť aj obce, ktoré sa zúčastnili na minulých ročníkoch súťaže, okrem víťazných držiteľov titulu Dedina roka .
Výsledky súťaže budú zverejnené v septembri. Ceny súťaže Dedina roka 2009 sú čestné, udelí ich minister životného prostredia vo víťaznej obci v októbri. Okrem šiestich ocenení v súťažných kategóriách môže dedina získať osobitnú cenu ministra životného prostredia Za starostlivosť o životné prostredie. Komisia môže navrhnúť a udeliť aj ďalšie ocenenia podľa aktuálnej
Víťaz národnej súťaže Dedina roka sa stáva reprezentantom Slovenska v európskej súťaži Európska cena obnovy dediny. Historický úspech dosiahla v minulom roku Liptovská Teplička, ktorú v záverečnom finále zdolala len juhotirolská obec Sand in Taufers.
V poradí už piaty ročník národnej súťaže Dedina roka 2009 vyhlásila Slovenská agentúra životného prostredia SR pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska a so Spolkom pre obnovu dediny. Súťaž podporuje Environmentálny fond.
Hlavnými cieľmi obnovy dediny sú skvalitnenie života na vidieku a udržiavanie kultúrnej krajiny v ekologických súvislostiach, ekologické hospodárenie a nakladanie s prírodnými zdrojmi, ekologicky únosné zaobchádzanie s vodami a energiami, s odpadmi, ako aj využívanie druhotných surovín. Dôraz sa kladie na zachovanie a rozvoj tradičných miestnych remeselných zručností, na posilnenie identity a sebauvedomenia obyvateľov dediny, najmä prostredníctvom kultúrnych iniciatív a ďalšieho vzdelávania priamo v dedine. Program má za cieľ znovuoživenie tradičných a udržanie súčasných kultúrnych a sociálnych hodnôt a ustanovizní až po zapojenie všetkých generácií, pohlaví, národností, rovnako ako zdravotne postihnutých na hospodárskom, spoločenskom a kultúrnom živote obce.