OSUDY ČLOVEČINY

Čitatelia SME pripravili týranej Tatiane a jej deťom Vianoce

Príbeh matky štyroch detí, ktorú kedysi týral jej druh, a ktorej rodina žila v úplnej biede, sa vďaka čitateľom úplne otočil. Pozrite sa, ako reagovali na vašu finančnú a materiálnu pomoc.

Tatiana Tóthová z Veľkého Krtíša a jej deti - zľava dvojročný Ivanko, na rukách trojročná hendikepovaná Tánička, vpravo dole Kamil a nad ním deväťročný Mário.(Zdroj: Dana Salajová)

„Tak veľa? Panebože, ani neviete, čo to pre nás znamená," rozplakali sa od radosti všetci naokolo, keď sme Tatiane odovzdali obálku so slovami, že sa za týždeň od čitateľov SME vyzbieralo približne tristo eur. Po tom, čo sme dodali, že šlo o žart a v obálke je 1400 eur (viac ako 42 tisíc korún), rodina ostala v šoku. „Toľko peňazí sme pokope nevideli. Nemám slov, veľmi pekne ďakujem," dodala Tatiana s plačom, neuvedomujúc si, že ide len o peniaze, ktoré jej ľudia poslali priamo cez nás. Ďalší ľudia jej poslali okolo 960 eur (cca 29 tisíc korún) rovno na jej účet, založený dva dni po zverejnení príbehu. O tom v čase našej poslednej návštevy ani len netušila. Chvíľu predtým zase niekoľko ľudí vykladalo auto, plne naložené vecami od darcov.

Minulú sobotu sme zverejnili reportáž o Tatiane Tóthovej z Veľkého Krtíša a jej štyroch deťoch. Pred časom ju kruto týral druh, pričom zdravotné i finančné dôsledky si celá jej rodina odnáša dodnes. Reakcia čitateľov bola ohromná. Od prvého dňa sa na nás doslova valili e-maily aj telefonáty, mnohí doniesli materiálnu pomoc priamo do redakcie, s ďalšími sme sa stretli na viacerých miestach Bratislavy. Výsledok? Plne naložené auto, ktoré cez víkend zamierilo, kam sľúbilo. S oblečením, obuvou, televízorom, kuchynským robotom, s kartónmi plienok, mlieka, detských výživ, ovocných štiav, s kozmetikou, kabelkami, záclonami, obliečkami na periny, uterákmi, s hračkami, knižkami, kávou, grankom... V Bratislave sme nechali ďalšie oblečenie, vysávač či jedálenský servis, dovezieme ich až pri ďalšej návšteve. Jednoducho sme nemali šancu ich vyzdvihnúť a umiestniť v aute.

„Už niekoľko dní nám telefonujú ľudia z celého Slovenska, posielajú balíky, pýtajú sa, čo by sme najviac potrebovali," rozpráva Táňa, ktorá odmieta veriť tomu, ako sa jej v priebehu minulého týždňa zmenil život. Ukazuje nám listy od čitateľov, spomína tiež istú pani, ktorá jej nielenže ponúkla právnu pomoc, aby jej exdruh za všetky príkoria konečne skončil tam, kde patrí, ale rodine aj osobne kúpila nový televízor. O pár dní ho má priviezť kuriér.

„Neuveriteľne sa nám zlepšil život. Všetkým patrí veľké ďakujem za to, že ma pochopili a neodsúdili. Neviem, čo by som povedala, to sa ani nedá opísať," vraví Táňa a jej mama dodáva: „Nemám slov, je neskutočné, že ešte existujú takí ľudia. Radosť detí, keď ste dnes doniesli tie veci... to sa nedá vysloviť."

Na otázku, čo spraví s takým množstvom oblečenia a obuvi, reaguje Táňa rozvážne: „So všetkým, čo bude nazvyš, sa podelím s tými, ktorí to tiež potrebujú. Dohodli sme sa, že veci vytriedi a čo ostane, odvezieme pri najbližšej návšteve ďalším chudobným rodinám. „Pre detičky sú toto Vianoce, môžem to povedať s čistým svedomím," vraví Tánina mama.

„Všetky peniaze vložím na účet do banky, budeme ich míňať naozaj len postupne. Určite si musíme kúpiť práčku, tú nemáme už dlhé roky. Prať ručne na štyri deti nie je zábava, môžem sa im potom viac venovať," vraví Táňa a konečne sa začína usmievať. Dodáva, že ostane žiť skromne ako doteraz. Niekoľko tisíc pohltí doplatok zdravotnej poisťovni za prístroj na podporu dýchania, na ktorom bude závislá nevidiaca a nepočujúca trojročná dcéra Tánička.

„Tieto peniaze nemám na týždeň alebo dva, musia mi, pokiaľ s nimi budem dobre hospodáriť, vydržať dobrý rok. A to budem, ľuďom to sľubujem." Keď neskôr po víkende zistila, že peňazí je oveľa viac, pretože ďalšie jej prišli priamo na čerstvo založený účet, doplnila, že jej vydržia oveľa dlhšie. Garantuje, že ich určite nerozhádže, aby po pár mesiacoch nebola tam, kde pred týždňom. „Nemôžem sklamať tých, ktorí mi verili, hanbila by som sa. Ktorýkoľvek darca mi môže zavolať, rada sa mu osobne poďakujem. Rovnako vy ma môžete prísť kedykoľvek skontrolovať aj bez ohlásenia. Určite ma nenájdete opitú, fajčiacu, deti bosé, otrhané, hladné alebo v neporiadku." Áno, chystáme sa aj na takúto kontrolu. Tešíme sa, že niekoľko ľudí si na podporu rodiny zriadilo trvalé príkazy. Za nich to vystihol jeden pán: „Je lepšie, ak sa im bude prispievať v menších sumách, ale pravidelne." Iná pani, ktorá doviezla kartóny mlieka, výživ a ovocných štiav, sľúbila, že im bude nejaké potraviny posielať každý mesiac. Zmobilizovali sa aj matky z portálu nanicmama.sk, sľúbili zabezpečiť väčšie množstvo plienok od sponzora.

1.jpg

Konečne sa objavil Tatianin otec. Vonku po celý čas opravoval osemnásťročný Favorit, potrebný na každomesačný prevoz malej Táničky k lekárom do Banskej Bystrice. „Už ledva jazdí. Zlyhávajú brzdy, na opravu nieto, musíme to sami so synmi a kamarátom nejako vymyslieť." Vyzerá to byť tvrdý chlap, ale keď zbadá darmi zapratanú obývačku, rozplače sa. „Netušíte, čo pre nás všetci tí ľudia spravili. Modlím sa za nich každý deň. Nielen doma, ale aj na pútnickom mieste na Starých Horách. Niekedy sme už naozaj nevládali žiť, ale kvôli vnúčatám sme museli ísť ďalej. Nádej, ktorú máme od všetkých neznámych, si veľmi ceníme."

Kým nakrúcame, dvojročný Ivan behá po izbe s horalkou, aby si neskôr vypýtal ešte detskú výživu. Len čo ju dostane, už sa váľa na posteli a skúma nové hračky jednu po druhej. O niečo starší Kamil sa prehŕňa v knižkách a ukazuje nám, že aj on chce byť taký, ako ten chlapík na obrázku. Peter Pan. Veríme mu. Občas pribehne za nami a bozkáva nám ruku. Deväťročný Mário sa neustále usmieva, pomáha odkladať veci do kuchyne, aby sa hneď mohol venovať malej Táničke. Pobozká ju, pohladká, potom vezme knihy a začne vysvetľovať bratom, ktorí ešte nevedia čítať, čo je čo. Chvíľu sa s ním rozprávame a je nám jasné, že chuť stať sa novinárom ho ešte neopustila. Snáď čoskoro dorazí aj notebook, ktorý mu sľúbil jeden pán z Prahy.

3.jpg

Keď sme boli v tejto rodine prvýkrát, bolo z nej síce cítiť súdržnosť, ale prerážal smútok a silná beznádej. Keď sme od nich odchádzali tento víkend, po smútku nebolo ani stopy. Prevládali slzy radosti, pokora, vďaka a najmä neuveriteľné šťastie detí.

Koľko sa vyzbieralo od čitateľov SME?

Prostredníctvom nás ľudia poslali rodine 1400 eur. Na účte od soboty do piatku nabehli peniaze od 25 ľudí, traja nám ich doručili osobne. Ďalšie zrejme dorazia v priebehu ďalších dní, ohlásené sú od Slovákov z Číny, Anglicka, Írska. Ďalší darcovia poslali peniaze priamo Tatiane, keďže sme jej navrhli, aby si promptne založila vlastný účet. Za týždeň ich bolo približne 20, celková suma je okolo 960 eur.

Spolu sa od soboty 28. februára do piatku 8. marca vyzbieralo cca 2360 eur (viac ako 71-tisíc korún). Všetkým darcom úprimne ďakujeme za finančnú, materiálnu, ale aj morálnu pomoc rodine.

Z výrokov darcov:

Posielame okrem oblečenia, obuvi, potravín a hračiek aj nový kuchynský robot. Dostali sme ho ako nevhodný svadobný dar, ani raz sme ho nepoužili. Nech jej slúži pre malú Táničku, ktorá potrebuje rozmixovanú stravu. (manželský pár z Petržalky)

Píšem preto, lebo vyberanie hračiek pre chlapcov aj malú Táničku sa stalo celorodinnou detskou akciou. Bolo to zaujímavé popoludnie, keď deti postupne prinášali rôzne hračky, ktorých boli ochotní sa vzdať, až sa z toho vyskladala škatuľa lega, knihy, puzzle, dokonca transformeri. Snáď vás ako autora poteší, že okrem pomoci tým, ktorí to potrebujú, je nezanedbateľným vedľajším efektom vyvolávanie toho dobrého v ľuďoch:) Malý Janko sa dokonca vzdal jednej futbalovej lopty, ktorá sa však už do balíka nezmestila, tak trval na tom, že ju pošleme v ďalšom balíku neskôr. (rodina K.)

Už som poslala osem eur, absolútny zostatok môjho účtu, ale vo štvrtok dostanem ďalšie štipendium, takže ja som v pohode. Len ma vážne hanba fackuje, že len toľko málo. Ale hádam pomôže aj to. (študentka)

Sama som bola roky týraná, presne viem, o čom Tatiana rozprávala. Po celý čas čítania mi tiekli slzy. Pochopia najmä tí, ktorí to prežili na vlastnej koži. Ten môj ma pokojne týral horúcou žehličkou, až kým som nenabrala odvahu a neutiekla žiť do iného mesta. Len, preboha, nespomínajte, že tie dary sú odo mňa, nechcem žiadnu publicitu. (matka dvoch detí z Bratislavy)

Osudy človečiny sú nový nepravidelný formát TV SME. Ak ste prežili podobný životný príbeh, prípadne máte trpké životné skúsenosti a chcete, aby si z nich vzali ponaučenie iní, dajte nám, prosím, vedieť na karol.sudor(at)smeonline.sk.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 4. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Cambridge Business School, škola novej doby
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 362
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 101
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 870
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 715
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 687
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 159
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 281
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 698
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 761
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 516

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Minúta po minúte: Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, explózia nastala vo voľne prístupnej vstupnej hale.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti voličov.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

Neprehliadnite tiež

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

Sudcovia si vyberajú, ako má vyzerať spravodlivosť

O osem voľných miest v Súdnej rade sa uchádza sedemnásť ľudí. Rozhoduje asi 1360 sudcov z celého Slovenska.

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.