BRATISLAVA. Zbery druhotných surovín na školách prežívajú krízu. Občianski aktivisti tvrdia, že kolabujú. Ministerstvá školstva a životného prostredia problémy odmietajú. Aktivity okolo zberu sú podľa nich v kompetencii zriaďovateľov škôl a obcí.
"Kolaps školských zberov... je absolútnym zlyhaním ústredných orgánov štátnej správy, rezortných orgánov a inštitúcií a zodpovedných osôb v ich vedeniach," povedal projektový manažér občianskeho združenia Tatry Rudolf Pado. Poukazuje najmä na zber papiera. Tvrdenie opiera o vyjadrenia, ktoré posielajú zriaďovatelia škôl na adresu združenia. Pado zaslal ministrom školstva a životného prostredia ako príklad list jednej z banskobystrických základných škôl, ktorá doteraz vyzbierala vyše 60 ton papiera.
"Súčasnosť smeruje ku tomu, že školy nebudú môcť zbierať papier, lebo ho nebudú mať kam dať. Je to facka a podraz pre všetkých pedagógov," píše sa v liste, ktoré ma agentúra SITA v dispozícii.
Podľa Pada vznikajú rozpory medzi teoretickou environmentálnou výchovou a stále viac oklieštenými možnosťami pre uplatnenie postojov v každodennom živote žiakov. Ministerstvo školstva to odmieta, spolu s rezortom životného prostredia tvrdí, že vzdelávanie v oblasti environmentálnej výchovy, ako aj všetky aktivity s ňou súvisiace - napríklad zber druhotných surovín - podporujú. Hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková povedala, že organizácia takýchto aktivít je v kompetencii zriaďovateľov škôl. "Ministerstvo nemá nástroje na ovplyvňovanie správania sa zberní druhotných surovín, nakoľko tieto patria súkromným majiteľom," uviedla.
"Školy patria do pôsobnosti samosprávy a rovnako aj organizovanie systému separovaného zberu odpadov je v kompetencií obcí," povedala agentúre SITA hovorkyňa ministerstva životného prostredia Jana Kaplánová. Zber druhotných surovín, aj v školách, je podľa rezortu životného prostredia potrebné riešiť v kontexte separovaného zberu v obciach.
Školské zbery boli v minulosti povinné, dnes ich pedagógovia propagujú najmä ako prostriedok k environmentálnej výchove. Viaceré o nej informujú svojich žiakov cez rôzne projekty. Na situáciu, ktorá vznikla reaguje i Združenie miest a obcí Slovenska. "Oslovili sme ministerstvo životného prostredia SR i Recyklačný fond s tým, aby boli prijaté také opatrenia, ktoré pomôžu situáciu riešiť," povedala hovorkyňa združenia Helena Poláková. Výsledkom rokovaní sú štyri opatrenia, ktoré navrhol rezort životného prostredia.