BRATISLAVA. Nenápadní hrdinovia, alebo „Čo viedlo našich blízkych k hrdinským činom v zápase s komunizmom“ je súťažný projekt, ktorý pripravil Ústav pamätí národa (ÚPN) v spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska (KPVS) pre študentov gymnázií, stredných škôl a žiakov 8.- 9. ročníka ZŠ.
Projekt je zameraný na mapovanie života osôb perzekvovaných v období komunizmu a oficiálne sa rozbehne 24. marca. Agentúru SITA o tom informoval František Neupauer z ÚPN. Ako ďalej dodal, v rámci projektu budú dvoj- až trojčlenné tímy študentov dokumentovať život generácie svojich starých rodičov a známych, ktorí v zápase s komunistickou totalitou prišli o život, boli väznení a prenasledovaní.
Cieľom tejto aktivity je umožniť mladej generácií realizovať - s podporou svojich učiteľov dejepisu a pracovníkov ÚPN - samostatný historický výskum a oboznámiť ich s metódami práce historickej vedy. Najlepšie projekty budú odmenené hodnotnými cenami a prezentované na konferencii organizovanej ÚPN. Uzávierka súťaže je 15. novembra 2009. Bližšie informácie o pripravovanom projekte je možné nájsť na webovej stránke www.november89.eu .
Žiaci a študenti si budú môcť vybrať tému, osobnosť alebo organizovanú skupinu z regiónu odkiaľ pochádzajú. Pracovníci ÚPN sú pripravení poskytnúť vyučujúcim výber so 60 000 osobností perzekvovaných v čase komunizmu (regionálny index), budú študentom prednášať, k dispozícii budú mať videoprezentácie a podobne. Chcú tak povzbudiť žiakov k tvorbe a realizácii daného projektu.
Písomná práca má mať 8 - 20 strán, projekt má obsahovať aj zvukový alebo vizuálny záznam z rozhovorov priamo s prenasledovanými, alebo s tými, ktorí o takýchto ľuďoch majú informácie, fotodokumentáciu a elektronickú prezentáciu.
Výskum bude spočívať v štúdiu primárnych písomných prameňov - kronika obce, archívne záznamy, dobová tlač a pod. Potom je to štúdium sekundárnych prameňov - vedecké publikácie o danom období - a do tretice zachytenie rozhovoru a spomienok osobnosti, resp. pamätníkov na skúmané obdobie (diktafónom, kamerou).
Žiaci budú musieť v projekte klásť dôraz na charakteristiku doby (politickú a spoločenskú situáciu, vplyv médií, okolia, emócií), charakteristiku osobnosti alebo organizovanej skupiny. Ďalej sa budú musieť zamerať na dôsledky činnosti skúmanej osobnosti alebo skupiny - väzenie, smrť, udalosti okolo jej uväznenia, vplyv na postoje okolia. Výsledok práce je odkaz živým.
Najlepšie projekty budú prezentované na konferencii, ktorú zorganizuje Ústav pamäti národa. Ako dodal Neupauer budú tiež medializované v TV a v rozhlase.