BRATISLAVA. Práca od „vidím do nevidím“, presuny z fabriky do fabriky, ponižovanie. Aj to sa môže skrývať za vidinou práce formou personálneho lízingu. Niektorí Slováci na vlastnej koži pocítili, čo znamená byť nájomným zamestnancom.
Anna je takouto zamestnankyňou už tri roky. Raz skladá z pásu autosúčiastky, inokedy potraviny a o mesiac zasa niečo iné. Personálna agentúra, ktorej sa upísala, ju požičiava na prácu firmám v Česku.
Navonok je všetko v poriadku. Agentúra jej platí ubytovňu a zo mzdy zráža poistné. Ľudia ako ona však často pracujú aj 16 hodín denne – dvojnásobok toho, čo kmeňoví zamestnanci.
„Niekedy odpracujem aj viac ako 270 hodín za mesiac,“ tvrdí takmer 40-ročná matka troch detí z malej obce na východe Slovenska. Domov sa dostane raz za mesiac, niekedy len raz za dva mesiace. Robí aj počas víkendov.
Slováci, ktorí si nedokázali doma nájsť vhodnú prácu, sa obrátili do Česka. Často zúfalí pristupujú aj na prácu na lízing.
Práva len na papieri Ako to funguje Žiadateľ sa upíše agentúre a tá ho prenajme firme – zväčša na určitý čas túto formu nájmu možno donekonečna obnovovať, l agentúra odvádza poistné aj vypláca mzdu nájomný zamestnanec môže mať nižšiu mzdu ako ostatní, iba ak odpracuje menej ako tri mesiace.
Človek, ktorého požičali nejakej firme, musí mať rovnaké pracovné podmienky, ako jej porovnateľný zamestnanec. Nižšiu mzdu môže mať iba v prípade, že odpracuje menej ako tri mesiace. Ukazuje sa však, že kto existenčne potrebuje zarobiť, oželie aj rovnoprávnosť.
„Robil som na linke 12 hodín denne. Pracovať menej by sa neoplatilo,“ hovorí 25-ročný Michal z okresu Prešov. Ako agentúrny zamestnanec mal o polovicu nižšiu hodinovú mzdu ako kmeňový personál, tvrdí.
Anna oficiálne zarába iba minimálnu mzdu. Zvyšok, okolo 15-tisíc českých korún, dostáva na ruku. Opäť zdôrazňuje, aby sme nezverejnili jej meno ani názov agentúry.
Šéfa Asociácie personálnych agentúr Slovenska Ľuboša Sirotu jej príbeh prekvapil. „To je už otrokárstvo, nie kapitalizmus.“ V takýchto prípadoch odporúča informovať ústredie práce, inšpektorát práce alebo asociáciu. Strach zo straty zamestnania je však silnejší.
Kríza uškodí aj požičaným S príchodom hospodárskej krízy sa situácia komplikuje aj Slovákom v Česku. Aj české firmy redukujú výrobu a potrebujú sa zbaviť ľudí. Agentúrni zamestnanci môžu ísť medzi prvými – ich „nájom“ sa skončí uplynutím dohodnutého času a ten môže byť akýkoľvek krátky.
Agentúra, ktorá zamestnáva Annu, už prepustila vyše 100 jej kolegov. Ostatní z obavy o prácu berú každú prácu. Ich schopnosť alebo ochota pracovať do vyčerpania však dráždi kmeňových zamestnancov.
„Česi nám dávajú najavo, že sme nevítaní ,gastarbeiteri'. Ale radšej budem robiť v Česku, ako byť nezamestnaná a žiť zo sociálnych dávok na Slovensku,“ tvrdí vyučená predavačka. Tým, že si prispieva na dôchodok len z výšky minimálnej mzdy, sa nezaťažuje. Verí, že raz si nájde dobre platené zamestnanie.
Kliknite - obrázok zväčšíte
Český projekt Czech made? upozorňuje na neľudské zaobchádzanie s migrantmi v Česku. Séria komiksov odhaľuje podmienky cudzincov na pracoviskách, autor Martin Máj kreslí o Slovákoch.
FOTO – CZECH MADE?, SO SÚHLASOM MULTIKULTÚRNEHO CENTRA PRAHA
Personálny lízing? Práca rýchlo a rizikovo
Nájom zamestnancov sa osvedčil pred krízou aj počas nej. Tento spôsob zamestnávania je najjednoduchší.
BRATISLAVA. Personálny lízing. Pre mnohých ľudí neznámy pojem, pre iných jediná možnosť zamestnať sa.
S ponukami agentúr, ktoré svojich zamestnancov požičiavajú firmám, sa pred krízou doslova roztrhlo vrece.
V čase hospodárskeho rastu sa tento spôsob zamestnávania osvedčil viac ako iné. Keď sa firma zavalená prácou nechcela zdržiavať nábormi a konkurzmi, na potrebný čas si najala cudzích zamestnancov. A len čo sa jej vyťaženosť pominula, mohla sa ich jednoducho zbaviť.
Ich „nájom“ sa skončí najneskôr uplynutím dohodnutého času a na rozdiel od riadnych zamestnancov nemajú nárok na výpovednú lehotu ani odstupné.
Paradoxne, to je aj ich najväčšou výhodou. V čase krízy sú firmy nútené rýchlo reagovať na premenlivý dopyt
a „dočasní zamestnanci“, ako ich nazýva Zákonník práce, sú priam ideálnou možnosťou.
„Firmy už prichádzajú na výhody flexibilnej pracovnej sily a ,kontraktných' zamestnancov prijímajú naspäť,“ tvrdí prezident Asociácie personálnych agentúr Slovenska Ľuboš Sirota.
Platí slovenský zákonník Personálny lízing nepozná hranice. Agentúry zo Slovenska prenajímajú firmám v Česku stovky, ak nie tisícky ľudí.
Hovorca českého ministerstva práce Jiří Sezemský tvrdí, že ich pracovnoprávny vzťah sa riadi slovenským Zákonníkom práce. „Ide o zamestnancov slovenských agentúr.“ Pracovné podmienky, ako napríklad dĺžku pracovného času, však musia mať porovnateľné so zamestnancami firmy, ktorá si ich požičala.
Niektoré agentúry zo Slovenska však zjavne zanedbávajú nielen práva svojich zamestnancov. Tie, čo pôsobia v Česku, musia tamojšiemu ministerstvu práce ohlásiť, že začali činnosť. „Spravidla tak nerobia,“ hovorí Sezemský.
Gastarbeiterov nechcú Ministri práce krajín Európskej únie sa ešte pred krízou, vlani v júni, dohodli, že v každej členskej krajine budú mať nájomní zamestnanci rovnaké práva ako domáci personál. Trojmesačná výnimka, ktorú si vybojovala Veľká Británia, je možná iba na základe dohody odborov so zamestnávateľom. Kríza však z „gastarbeiterov“ robí nežiaduci element.
Anna, ktorá pracuje v Česku, tvrdí, že osočovanie zo strany domácich je na dennom poriadku. „Vyčítajú nám, že sme tam a berieme im robotu.“
Pred krízou mohlo v Európskej únii pracovať prostredníctvom agentúr okolo osem miliónov ľudí.
Šéf agentúr: Kríza oddelí zrno od pliev
Na Slovensku už o prácu prišli tisícky ľudí pracujúcich na lízing. ĽUBOŠ SIROTA, prezident Asociácie personálnych agentúr a šéf spoločnosti Trenkwalder, hovorí, že ich začnú brať späť.
Koľko personálnych agentúr pôsobí na Slovensku?
„V evidencii je 765 agentúr, ktoré poskytujú personálny lízing. Okrem toho existuje ešte 730 sprostredkovateľov práce za úhradu. Podpísaný etický kódex, ktorý je podmienkou členstva v Asociácii personálnych agentúr Slovenska, má len deväť spoločností, takže je obrovský priestor pre firmy, ktoré sa pri svojej činnosti správajú rôzne.“
Koľko ľudí zamestnávajú agentúry na personálny lízing?
„Momentálne okolo 15tisíc. Situácia je veľmi zlá. Počet kontraktných zamestnancov klesol o približne dve tretiny. Po skončení krízy však význam personálneho lízingu výrazne vzrastie.“
Čím sú lízovaní pracovníci pre firmy zaujímaví?
„Je to hlavne z dôvodu flexibility. Lízing je výhodný pri získavaní väčšieho množstva pracovníkov pri výkyvoch výroby. V čase, keď firmy majú problém s odbytom, môžu lízovaných pracovníkov prepustiť bez zvyšovania nákladov na odstupné a podobne. Práve vďaka tejto flexibilite sú lízingoví pracovníci prvými prepustenými v spoločnosti, ale zároveň sú prvými, ktorých sa firma snaží získať v čase, keď sa jej začína dariť.“
Kríza a trh pravdepodobne zredukujú počty agentúr. Aký je odhad na najbližšie roky?
„Vďaka kríze za to, že mnoho z ,garážových' agentúr zanikne. Verím, že kríza oddelí zrno od pliev. Bude to dobrou správou aj pre zamestnancov, lebo veľké agentúry sa správajú k svojim pracovníkom oveľa profesionálnejšie a serióznejšie."
Daniel Vražda

Beata
Balogová
