BRATISLAVA. Hlas v druhom kole chce dať Ivete Radičovej väčšina voličov Zuzany Martinákovej aj Františka Mikloška.
Za Ivana Gašparoviča chce naopak vo finále volieb hlasovať 29 percent voličov šéfky Slobodného fóra a 15 percent sympatizantov poslanca za KDS. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry MVK, ktoré poskytla SME.
Ľudia, ktorí by volili v prvom kole iných kandidátov ako Gašparoviča a Radičovú, by im podľa prieskumu dali v druhom kole dokopy 12,6 percenta hlasov. To je takmer rozdiel medzi Radičovou (33,3) a Gašparovičom (48,6 percenta) v prvom kole.
Koho by volili v 2. kole
voliči Martinákovej by dali hlas:
Ivete Radičovej – 54,8 % Ivanovi Gašparovičovi – 29 % nikomu z nich – 16,2 % voliči Mikloška by dali hlas:
Ivete Radičovej – 55,4 % Ivanovi Gašparovičovi – 15,2 % nikomu z nich – 29,4 % Počet voličov Melníka, Bollovej a Sidora je výrazne nižší
zdroj MVK
Podľa šéfa MVK Pavla Haulika má Radičová šancu vyhrať nad Gašparovičom, iba keď získa na svoju stranu veľkú časť voličov Martinákovej a Mikloška. „Predpokladá to navyše, že časť Gašparovičových voličov v druhom kole nepríde, pretože si bude myslieť, že to vzhľadom na jeho náskok nie je potrebné,“ tvrdí. „Najmä u Mikloška je príliš veľa tých, ktorí nechcú voliť nikoho,“ povedal.
Podľa analytika je to určite aj tým, že sa Mikloško voči Radičovej v kampani silno vymedzil. Dve tretiny hlasov pre Milana Melníka by pripadli Gašparovičovi.
Vzhľadom na to, že ho chce podľa MVK voliť len 2,1 percenta ľudí, by však nešlo o veľa ľudí. Haulik si myslí, že Radičovej by mohlo pomôcť, keby najsilnejší neúspešní kandidáti odporučili sympatizantom, aby jej dali hlasy.
Martináková nepovedala, či voličom pred druhým kolom odporučí niektorého z protikandidátov. „V demokratických krajinách sa o akýchkoľvek kombináciách vedú štandardné rozhovory,“ povedala o prípadnej podpore.
Svoj postoj pred druhým kolom nechce prezradiť ani Mikloško. „Pred prvým kolom je vylúčené, aby som sa k tomu vyjadroval. Volím Františka Mikloška a v druhom kole, samozrejme, koho iného – Františka Mikloška.“
„Nie, nebudem žiadať o podporu u kandidátov, je na rozhodnutí voličov a aj na rozhodnutí jednotlivých kandidátov, ako budú po prvom kole postupovať,“ povedala Iveta Radičová na otázku, či bude podporu hľadať u protikandidátov.

Beata
Balogová
