BRATISLAVA.
Pôvodne vstupenka na strednú školu sa tak stáva strašiakom pre učiteľov, ktorí sa usilujú o čo najlepšie umiestnenie školy v celoštátnom poradí. Vyplýva to z ankety ČTK. Na 58.000 deviatakov čakajú jednotné testy z matematiky a slovenčiny v stredu.
"Keďže na stredné školy sa robí nábor a nie výber, väčšina žiakov pristupuje k testovaniu ľahostajne," poznamenala zástupkyňa riaditeľa Základnej školy v Kežmarku Viera Janovská. Podobné skúsenosti majú aj jej kolegovia z iných základných škôl. "Deviatakov sme museli naháňať, pretože vedia, že sa na zvolenú školu dostanú," potvrdila zástupkyňa riaditeľky Základnej školy s materskou školou vo Važci.
Ministerstvo školstva chce podľa hovorkyne Dany Špankovej v testovaní deviatakov pokračovať. Náklady na skúšky zatiaľ nevedela vyčísliť.
Riaditelia škôl upozornili, že ani ďalší zámer ministerstva školstva - porovnateľne zmerať vedomosti deviatakov - sa nedarí napĺňať. "Žiaci iba krúžkujú odpovede, pre mnohých je to lotéria bez hlbšej prípravy," tvrdil riaditeľ Základnej školy v Modre Emil Šimonovič. Niektorí deviataci mali 45-minútové testy údajne hotové za 15 minút. "Vyskytli sa i prípady, keď štvorkár dostal jednotku," doplnila Janovská. Väčšina škôl napriek tomu pripravuje deviatakov na testy na doučovaniach či v rámci krúžkov.
Počet žiakov, ktorí prichádzajú na stredné školy, každoročne klesá. Odborníci už dlhodobo upozorňujú, že školy s cieľom udržať si študentov zvoľňujú kritériá prijímania. Školy sú totiž financované prostredníctvom takzvaných normatívov - príspevkov na žiaka, a celkový rozpočet tak závisí najmä od počtu žiakov. Potvrdili to aj riaditelia stredných škôl.
Na Obchodnej akadémii v Hlohovci už museli podľa riaditeľky Kataríny Turzovej upustiť od prijímačiek v minulom školskom roku, podobne to bude aj tento raz. "Vychádza to v prvom rade z klesajúceho demografického trendu," priznala. Riaditeľ prešovského gymnázia Stanislav Šanta pripustil, že pri prijímaní záujemcov "trošičku poľavili". "Prijímačky však robiť budeme, do úvahy okrem výsledkov testovania deviatakov zoberieme aj úspechy na olympiádach a prospech," doplnil.
Celoštátne testovanie deviatakov zaviedol od roku 2003 exminister Martin Fronc (KDH). Jeho nástupca Ján Mikolaj (SNS) v novom školskom zákone presadil, že o prijatí žiaka s úspešnosťou najmenej 90 percent v každom testovanom predmete rozhodne riaditeľ bez prijímacích pohovorov. "Vysvetľujeme si to tak, že na školu sa takí žiaci dostanú v prípade dostatku miesta bez prijímačiek," tvrdil Šimonovič. Španková namietla, že je to len na rozhodnutí riaditeľov.
Na internete kolujú falošné testy pre deviatakov
Ministerstvo školstva SR varuje pred falzifikátmi testov pre deviatakov, ktoré sa objavili na internete. Ich autorovi, ale aj šíriteľovi správy hrozí, že sa dostane do podozrenia zo spáchania trestného činu."To, čo koluje, je falzifikát v celkom slušnej podobe," potvrdila Romana Kanovská z Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania v pondelkovej relácii (9. marca) Kontakty v Slovenskom rozhlase. "Už ten samotný falzifikát testu, ktorý sa nám dostal do rúk, sa tváril tak, že obsahuje copyright Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania," upozornila. Zdôraznila, že ide o podvrh. "Zvažujeme, že preveríme túto záležitosť a dáme si ju preveriť právnikom," vyhlásila Kanovská.
Deviatakom odporučila prerátať si radšej úlohy z rokov 2005-2008, ktoré sú uverejnené na stránke Štátneho pedagogického ústavu. "Je zbytočné sa týmto falzifikátom zapodievať," odkázala žiakom.
Kanovská tiež informovala, že k úniku testov pre deviatakov došlo cez internet pred dvoma rokmi. "Pokiaľ vieme, polícia sa dopátrala až ku konkrétnemu páchateľovi s jeho riadnou identifikáciou. Išlo o 17-ročného chlapca zo Senca, vypátral sa počítač, z ktorého tie testy prepisoval," uviedla.
Podľa Kanovskej by si mladí ľudia mali uvedomiť, že každá korešpondencia alebo informácia, ktorá sa šíri na internete, zanecháva za sebou stopy. "Sú vystopovateľné. V prípade otvorenia vyšetrovania sa dá dostať až ku konkrétnemu zdroju," doplnila.
Testovanie deviatakov z matematiky, slovenského jazyka a vyučovacieho jazyka (v minulosti Monitor 9) sa uskutoční v utorok 11. marca.
tasr