BRATISLAVA. Kontrola hospodárenia s verejnými prostriedkami poskytnutými Slovenskému národnému stredisku pre ľudské práva v období 2004 2007, ktorú vykonal Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR, vo viacerých prípadoch zistila porušenie ustanovení všeobecne záväzných právnych predpisov. Informoval o tom NKÚ SR, ktorý kontrolu vykonal v čase od 20. októbra do 16. decembra minulého roka v súlade s plánom kontrolnej činnosti NKÚ SR.
Jej účelom bolo preveriť dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov, hospodárnosti, efektívnosti a účinnosti pri nakladaní s prostriedkami štátneho rozpočtu (ŠR) SR v rokoch 2004 2007.
Ako vyplýva zo záveru správy o výsledkoch kontroly, porušenie ustanovení zákona o rozpočtových pravidlách bolo zistené v celkovej sume 776,74 eura (23.400 Sk), a to napríklad v prípadoch, keď stredisko neodviedlo na príjmový účet ŠR nepoužité prostriedky ŠR a sumy dobropisov z úhrad v predchádzajúcom rozpočtovom roku. Prostriedky ŠR určené na kapitálové výdavky použilo na úhradu poplatkov banke a výnosy z prostriedkov ŠR odviedlo na príjmový účet ŠR v sume nižšej než bolo stanovené zákonom o rozpočtových pravidlách.
Podľa NKÚ stredisko nevykazovalo vždy správne údaje o čerpaní prostriedkov ŠR. Za rok 2004 bol zistený zostatok prostriedkov ŠR v hotovosti v pokladnici aj na bankovom účte, pričom bolo čerpanie vykázané tak, akoby bola vyčerpaná celá poskytnutá suma dotácie. Kontrolou dodržiavania všeobecne záväzných právnych predpisov boli zistené viaceré nedostatky pri uplatňovaní ustanovení zákona o rozpočtových pravidlách, zákona o verejnom obstarávaní, zákona o účtovníctve a niektorých ďalších zákonov.
Ako sa ďalej píše v správe NKÚ SR, vo viacerých prípadoch nebolo možné metódami kontroly zistiť hospodárnosť a efektívnosť vynaložených prostriedkov ŠR, lebo stredisko nevedelo k prípadom doložiť relevantné doklady. Takéto zistenia sa týkali prostriedkov ŠR vynaložených pri kúpe nábytku a použitého zariadenia do knižnice od prenajímateľa nebytových priestorov, pri nájme nových priestorov pre sídlo strediska a tiež v niektorých prípadoch uhradených odmien a fakturovaných súm vodičom služobných motorových vozidiel.
Porušenie ustanovení zákona o verejnom obstarávaní bolo zistené v prípade, keď subjekt pri obstarávaní služieb prevádzky, údržby a rozvoja informačného systému použil súťaž návrhov ako metódu verejného obstarávania, no táto metóda nebola vhodná pri obstarávaní uvedených služieb. Stredisko zároveň pri obstarávaní týchto služieb nepostupovalo správne, keď pri súťaži návrhov vopred stanovilo aj cenu, čím akceptovalo návrh výšky ceny jediného uchádzača bez rokovania o cene.
Väčšie nedostatky zistil NKÚ SR v uplatňovaní zákona o účtovníctve, najmä v prípadoch týkajúcich sa vykonávania inventarizácie majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov. Na inventúrnych súpisoch chýbali predpísané náležitosti, z inventarizácií nebol vyhotovený inventarizačný zápis, stav zistený fyzickou inventúrou nebol porovnaný s účtovným stavom.
Viaceré nedostatky boli zistené aj v súvislosti so služobnými motorovými vozidlami, ktorých prevádzka nebola upravená interným predpisom. Subjekt neviedol o vozidlách operatívnu evidenciu, z ktorej by bolo možné zistiť všetky skutočnosti týkajúce sa prevádzky vozidiel a ich príslušenstva.
Na odstránenie zistených nedostatkov boli podľa NKÚ SR prijaté konkrétne termínované opatrenia, zamerané na vykonávanie inventarizácie majetku strediska, správnosť vedenia účtovníctva, prevádzku služobných motorových vozidiel, činnosť škodovej komisie a vykonávanie finančnej kontroly.
Stredisko bolo zriadené zákonom 1. januára 1994 a uskutočňovalo najmä výskumné a vzdelávacie aktivity, zhromažďovalo a šírilo informácie týkajúce sa dodržiavania ľudských práv, poskytovalo knižničné služby a právne poradenstvo. Jeho činnosť bola financovaná predovšetkým dotáciami z prostriedkov ŠR, ale aj darmi a grantmi od tuzemských a zahraničných právnických osôb a fyzických osôb.
Podstatnú časť prostriedkov ŠR, v priemere 48,4 percenta ročne zo sumy určenej na bežné výdavky, vyčerpalo stredisko podľa zistení NKÚ SR na mzdy. Ostatné prostriedky ŠR použilo najmä za nájomné na nájom budovy a nájom zariadení výpočtovej techniky, školenia, kurzy a na cestovné výdavky.