DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Obec pod Chopkom sa pripravuje na opakované voľby starostu a poslancov samosprávy. Demänovčania budú voliť podľa zákona, ktorý umožnil v roku 2006 hromadné prihlasovanie „cezpoľných" na trvalý pobyt.
Väčšina z 15 kandidátov za poslancov má síce v obci trvalý pobyt, ale žijú inde. Na vedení obce sa chcú podieľať aj investori z Jasnej.
Hromadné prihlasovanie
Ústavný súd vyhlásil voľby z decembra 2006 za neplatné, pretože v obci bola „hrubo" porušená zásada slobodných volieb.
Senátu sa nepáčilo hromadné prihlasovanie voličov z celého Slovenska na trvalý pobyt krátko pred voľbami a poskytovanie protihodnoty za hlasovanie vo voľbách. Hromadné prihlasovanie a sľubovanie voľných lístkov na vleky v Jasnej mohlo mať podľa Ústavného súdu vplyv na výsledky volieb.
V rozhodnutí o neplatnosti volieb Ústavný súd vyložil podmienku o trvalom pobyte tak, že orgány samosprávy majú voliť obyvatelia, ktorí v obci trvalo žijú „a tvoria (relatívne) trvalú súčasť územného spoločenstva osôb".
Aktivity, ktoré umožňujú voliť aj ľuďom, ktorí trvalo žijú mimo územia obce a netvoria súčasť územného spoločenstva osôb, „sú v rozpore s účelom a funkciou volieb".
Predseda parlamentu Pavol Paška vyhlásil nové voľby na 25. apríla tohto roku. Hromadné nahlasovanie na trvalý pobyt obec zatiaľ nezaznamenala.
Pätnásti na piatich
Demänovská Dolina je vstupnou bránou do lyžiarskeho strediska pod Chopkom, čím je mimoriadne zaujímavá aj pre investorov. A tak za poslancov kandidujú napríklad Andrej Devečka, člen predstavenstva spoločnosti Jasná Nízke Tatry, ktorú manažérsky riadi J&T, bývalý riaditeľ lanových dráh Jasná Nízke Tatry Dušan Hubka a niekdajší podpredseda predstavenstva Jasná Nízke Tatry Andrej Kollár.
Zastupiteľstvo v Demänovskej Doline tvoria piati poslanci. Z 15 kandidátov na poslancov len šesť žije v Demänovskej Doline. Ostatní majú síce v obci trvalý pobyt, ale bývajú v iných mestách. Teoreticky sa tak môže stať, že Demänovčanov budú zastupovať investori a chatári.
Miestna volebná komisia však musela vyškrtnúť z kandidačnej listiny nominantku Smeru Jelu Maliarikovú, pretože podmienku trvalého pobytu nesplnila.
Kandiduje aj bezdomovec
Predseda volebnej komisie Vlastislav Čabo tvrdí, že v obci bude kandidovať na poslanca aj bezdomovec: „Bývalý poslanec a nezávislý kandidát Štefan Packa má trvalý pobyt v budove číslo 258. Sú to potraviny, ktoré sú považované za nebytový priestor. Na kandidačnej listine bude mať len meno a názov obce bez súpisného čísla. Kandidovať bude teda v pozícii bezdomovca."
Starostom Demänovskej Doliny sa chcú stať štyria kandidáti. Sú medzi nimi aj dvaja rivali z volieb z roku 2006 Jakub Vojtek a exstarosta Ivan Šimko, ktorý tentoraz kandiduje ako nezávislý. Strana Smer sa od neho dištancovala po rozhodnutí Ústavného súdu, ktorý voľby označil za neplatné.
Ďalšími kandidátmi sú terajší zástupca starostu Jaroslav Veverica a Richard Bros.
Odmenu má vrátiť
Okresný prokurátor potvrdil, že ročná odmena bývalému starostovi Demänovskej Doliny a schválenie územného plánu obce boli protizákonné.
DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Ivan Šimko, bývalý starosta Demänovskej Doliny, musí vrátiť odmenu takmer päťtisíc eur, aj keď sa mu nechce.
Okresný prokurátor v Liptovskom Mikuláši označil uznesenia zastupiteľstva obce z mimoriadneho rokovania v polovici februára za nezákonné. Protest prokurátora sa týka nielen odmeny nelegitímnemu starostovi, ale i schválenia územného plánu obce.
V čase, keď zastupiteľstvo rozhodovalo, bolo už rozhodnutie Ústavného súdu o neplatnosti volieb starostu a poslancov platné a vykonateľné, a zastupiteľstvo už nemalo právo rozhodovať.
Zrušenie uznesenia o prijatí územného plánu nebude mať priamy vplyv na aktivity investorov. Spoločnosť Jasná Nízke Tatry môže po splnení zákonných náležitostí na prenajatých pozemkoch investovať.
Keď bývalého starostu nedávno nové zastupiteľstvo obce požiadalo o vrátenie odmeny, Šimko odmietol. „Žiadne ich rozhodnutie nebudem rešpektovať," povedal.
(wm)

Beata
Balogová
