KOŠICE. Košická Detská fakultná nemocnica (DFN) s 240 lôžkami pociťuje ako jediné špecializované pracovisko na východnom Slovensku nedostatok pediatrov. Pracuje v nej úväzkovo 122 detských lekárov, ale podľa riaditeľky Ingrid Urbančíkovej by ich potrebovala o niekoľko desiatok viac.
Tlak na naše lôžka je obrovský. Máme 89-percentnú obložnosť. V súčasnosti sa už reálne zaoberáme otázkou, odkiaľ zoženieme špecialistov," uviedla dnes Urbančíková. Spresnila, že väčšina úzkych pediatrických špecializácií je zastúpená iba minimálnym počtom pracovníkov. Úväzkovo vypomáhajú nemocnici aj lekári, ktorí sú buď už na dôchodku, alebo pracujú v súkromnej praxi.
Podľa prednostu II. Kliniky detí a dorastu Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) a DFN Milana Kuchtu je nepriaznivá aj veková štruktúra pediatrov na východe Slovenska. V primárnej starostlivosti pracujú pediatri, ktorých priemerný vek je v niektorých okresoch aj okolo 55 - 60 rokov. V priebehu asi piatich rokov môžme dospieť do stavu, že v niektorých obvodoch budú detskí lekári chýbať," konštatoval Kuchta, ktorý je zároveň krajským odborníkom Ministerstva zdravotníctva SR pre pediatriu.
Oveľa lepšie to nie je ani v košickej DFN, kde má do 30 rokov iba 22 lekárov, čo je necelá pätina. Nad 45 rokov má vyše tretina všetkých - 49 lekárov a nad 50 rokov 35 lekárov. Kombinácia nedostatku pediatrov spolu s vyšším vekom tých, ktorí v súčasnosti pracujú, môže podľa vedenia do budúcna predstavovať vážny problém.
Vyriešením nedostatku pediatrov sa zaoberá aj Výbor Slovenskej pediatrickej spoločnosti. Ako konštatovala prednostka I. Kliniky detí a dorastu UPJŠ LF a DFN Ľudmila Podracká, deficit je vypuklejší najmä v menších a odľahlejších regiónoch Slovenska.
Podľa dostupných štatistických prieskumov ani v najbližších rokoch nemožno očakávať zásadný obrat vo vývoji tohto nepriaznivého trendu," potvrdila Podracká. Ako prodekanka pre špecializačné štúdium UPJŠ LF ale pripomenula, že vlaňajšie priznanie akreditácie LF v odbore pediatria pomôže zlepšiť podmienky na vzdelávanie lekárov z východoslovenského regiónu. Absolvent špecializačného štúdia získa európsky diplom a plnú kvalifikáciu pediatra. Aj to je jedna z ciest ako zlepšiť kvalitu zdravotnej starostlivosti u nás a znížiť chorobnosť detskej populácie na hranicu porovnateľnú s vyspelými krajinami," dodala.