BRATISLAVA. Kríza doľahla aj na zber papiera. Školy prichádzajú o dlhoročnú možnosť získať peniaze na svoje aktivity.
Firmy na spracovanie odpadu sú nútené obmedziť výrobu, a tak ho kupujú menej. Zberné suroviny, ktoré im ho predávajú, prichádzajú o príjmy z predaja a znižujú výkupné ceny.
„Musíme si nejakú maržu nechať, aby sme to mali za čo robiť,“ hovorí riaditeľ Zberných surovín vo Zvolene Ján Klibáni. Kým pred krízou kupovali od škôl kilo papiera za 1,80 koruny, dnes je to v starej mene 1,10 koruny.
„Dnes nám za papier ponúkajú 0,0165 eura (50 halierov), čo je veľmi málo,“ hovorí riaditeľka Základnej školy na Nábrežnej v Nových Zámkoch Mária Malperová. Túto cenu škole ponúkla firma, ktorá s ňou dlhodobo spolupracuje. Zberné suroviny dali o čosi vyššiu ponuku – 1,99 centa (60 halierov).
Ondrej Borek, riaditeľ Základnej školy v Pustých Úľanoch, hovorí, že v zbere papiera budú pokračovať, kým ho bude mať kto vykupovať, hoc aj za symbolickú cenu. „Len aby to nešlo na nulu, to by bolo veľmi zlé. Potom by sme si nemohli dovoliť platiť odvoz.“ Za príjmy nakúpili deťom napríklad lyže.
Niektoré školy vyzbieraný papier nepredávajú, ale od firmy, ktorá ho spracúva, dostávajú jej výrobky z papiera.
Súkromná základná škola Harmónia v Bratislave výmenou dostáva toaletný papier. Jej riaditeľka Ľubica Nerádová hovorí, že podmienky sa zmenili. „Za jeden kotúč treba šesť kilogramov papiera. Oproti predchádzajúcemu zberu to je o jeden kilogram viac. Ale aj tak sa nám to oplatí. Šetríme a vychovávame zároveň.“
Ešte viac ako papier zlacnelo železo. Klibáni tvrdí, že v októbri bola výkupná cena päťkrát vyššia. „Hute nenakupujú toľko, lebo nemajú odbyt, a tak tlačia ceny dolu. My sa zasa musíme riadiť odbytovou cenou, a preto ideme dolu s výkupnou cenou.“ Niektorí ľudia napriek tomu železo nosia. „Tí, čo musia.“
Zo starého železa dnes nevyžijete.
FOTO - SME - OLIVER FILAN
Životné prostredie trpí
Menej sa triedi, na skládkach končí viac odpadu.
BRATISLAVA. Kríza zjavne neprospieva ani životnému prostrediu. Košická spoločnosť Kosit, ktorá zbiera a likviduje odpad, zaznamenala viac nevytriedených zložiek v odpade. „Týka sa to nielen obyvateľstva, ale najmä podnikateľskej sféry, pre ktorú je ekonomicky nezaujímavé ďalej separovať fólie a papier,“ povedal manažér spoločnosti Roland Bánhegyi.
Ministerstvo životného prostredia navrhlo, aby sa viac vyseparovaných zložiek používalo ako palivo, firmy platili viac za uloženie odpadu na skládku, či aby sa obmedzil dovoz odpadu na naše územie.
„Ministerstvo nemôže pripustiť, aby vyseparované zložky komunálneho odpadu skončili na skládkach,“ povedala jeho hovorkyňa Jana Kaplanová. Dodala, že organizovanie separovaného zberu je na obciach.
Jozef Čavojec

Beata
Balogová
