BRATISLAVA.
Pripravili sme pre Vás sériu video-reportáží so šéfmi troch kampaní - Vladimírom Palkom (šéf kampane Františka Mikloška), Jánom Fülem (na čele tímu Ivety Radičovej) a Danielom Mikletičom (šéf kampane Zuzany Martinákovej). Prvú časť reportáže, ako aj rozhovory s lídrom tímu Františka Mikloška a poradcom Milana Melníka, ste si mohli prečítať už včera.
Dnes si môžete pozrieť časť druhú, kde sa napríklad dozviete, čo podľa nich rozhodne tieto voľby. Prinášame aj textové rozhovory s Jánom Fülem (kampaň Ivety Radičovej) a Jozefom Grapom (šéf HZD, kampaň Ivana Gašparoviča). Dozviete sa v nich ako Radičovej volebného tímu radili aj ľudia z tímu Baracku Obamu a ako šéf HZD vidí pôsobenie médií v prebiehajúcej kampani.
Kto teda stojí za jednotlivými kandidátmi? Robia si kampaň sami alebo im pomáhajú reklamné agentúry či politicko-marketingoví konzultanti? Aké bilbordy chystajú, načo sa zameriavajú a ako chcú voličov osloviť. Aj dnes sa dozviete viac o tom, ako sa "varí" prezidentská kampaň.
S kampaňou nám radili aj ľudia od Obamu
Šéf kampane Ivety Radičovej JÁN FÜLE
Najprv poznaj seba a potom svojho nepriateľa je základnou poučkou politického marketingu. Skúmali ste v príprave na svoju kampaň Ivetu Radičovú a jej minulosť?
Neskúmali. Ale v zásade, keď viem s kým robím, tak poznám aj jej minulosť. O Ivete Radičovej viem, že ukázala kus občianskej odvahy keď koncom 80. rokov podpísala Bratislavu nahlas alebo keď spolu s ďalšími sociológmi napísala list vtedajšiemu prezidentovi Gustávovi Husákovi, kde žiadali prepustenie bratislavskej päťky. Jej minulosť aj jej občianske postoje sú jasne čitateľné.
Plánujete chodiť od dverí k dverám ako je to pri kampani v USA?
My nie sme Amerika a sú metódy, ktoré by Slováci neprijali. Aj mne keby niekto zazvonil pri dverách, pozrel by som sa či je to jehovista alebo predavač herbalifu. A jehovista s herbalifom, to je najhoršia kombinácia. Druhá vec, niekto to tiež môže chápať, že ho obťažujem. V tomto smere teda budeme veľmi opatrní.
Bratislava bude voliť Ivetu Radičovú, nie je záplava bilbordov v hlavnom meste vyhodenými peniazmi?
Bilbordy v Bratislave máme preto, lebo ak by sme ich nemali, bola by to ukážka našej slabosti. Nemôžeme si dovoliť ukázať slabosť.
Ako chcete ísť všade?
Chceme ísť všade, ale všade to má inú stratégiu a inú taktiku. Keď ideme do spriateleného územia, tak si vyberáme iné témy a iných ľudí ako keď ideme do územia, ktoré nám nie je priateľsky naklonené. Budeme mať tri koncerty - aj napriek tomu, že nás napadnú, že v čase krízy je to drahé. Chceme zaujať ľudí, ktorých by sme nezaujali. Napríklad mladých.
Prečo ste išli do Budapešti, komu mala byť táto cesta signálom. Veď občania maďarskej národnosti sú jasne za Radičovú.
Ma to takú výhodu, že podporíme aj iný rozmer Ivety Radičovej. S Kingou Gönczovou sa dlho pozná, tiež pôsobila v sociálnej oblasti. Podobne sa pozná s pani Merkelovou. Hoci na SME.sk som si prečítal mierne uštipačný článok, že Merkelová jej dala pätnásť minút. Tu musím však bez akejkoľvek uštipačnosti povedať, že sa málokedy stane, aby sa úradujúci kancelár stretol s iba kandidátom.
Spor s biskupom Balážom, pomohlo Vám to?
Nato je predčasné odpovedať, stalo sa to len nedávno. Nám pomohlo to, ako Iveta Radičová celý problém zvládla. Navštívila biskupa Baláža, hovorili spolu štyri hodiny a zo stretnutia vyšli posilnené obe strany. Nešlo o to, kto koho prefacká .
Nebojíte sa však, že Iveta Radičová bude v tomto smere oslabená, a že voliči Františka Mikloška ju v druhom kole nepodporia?
Témou, ktorú teraz rozbiehajú tieto konzervatívne sily na Slovensku voľby nevyhrávajú, ale prehrávajú. Prvýkrát prehralo KDH touto témou voľby v roku 1990, teda prvé slobodné voľby. V prieskumoch mali cez 40 percent a potom padli niekde na polovicu. Ak chcú túto chybu opakovať 20 rokov, nech ju opakujú ďalej.
Využívate aj konzultantov zo zahraničia?
Boli tu dvaja ľudia z Obamovho tímu, ktorí hovorili o svojich skúsenostiach. Hovorili o veľkej sile ovplyvňovania ľudí prostredníctvom esemesiek. Boli to skúsení ľudia, ktorí robia kampaň v rôznych krajinách. No čo sa týka napríklad spomínaných sms, nie sme presvedčení, že sms by fungovalo aj na Slovensku. V Amerike trvala kampaň tri roky, vtedy iným spôsobom takýto strom vyrastá - u nás je navyše zdeformovaný volebný zákon. Kto nechce byť zadubený, tak sa pozerá ako to funguje inde. Iba hlupák by sa nepozrel aj do zahraničia.
Blížia sa prezidentské debaty, ako sa na ne pripravujete?
Budeme robiť štandardný tréning so simulovanými otázkami a reakciami. Bolo by hlúpe kohokoľvek pustiť do televízie a vidieť ako to dopadne. Máme v záznamoch všetky naše vyjadrenia, aby sme boli konzistentní.
Súčasného prezidenta podporuje najpopulárnejšia vláda v histórii Slovenska. Ako sa s tým dá bojovať?
Prvé čo mne napadlo, že my sa s tým vyrovnávame lepšie ako oni. Tiež mi pri tom bilborde napadlo je, že akú funkciu ponúka Fico vo vláde Gašparovičovi. Z ich strany sú aj oveľa nervóznejšie reakcie. Stačí si pozrieť ako vedú svoju kampaň. Zo strany pána Gašparoviča je to krok, ktorý je vypočítavý a ľahko vypočítateľný. Zo strany pána premiéra Fica je to krok riskantný, lebo sa postavil celou svojou váhou za človeka, ktorý ešte nemá vyhraté.
Ako vnímate doterajší priebeh kampane?
Ja sa len bojím, že toto bude prvá špinavá prezidentská kampaň a začnú sa vyťahovať veci, o ktorých dnes vôbec netuším.
Braňo Ondrášik
Gašparovičovi robí kampaň agentúra
JOZEF GRAPA - predseda HZD, ktoré financuje oficiálnu kampaň Ivana Gašparoviča
Aké nosiče plánujete použiť pred prvým kolom volieb?
Rovnako ako ostatní kandidáti sme začali s bilbordami, v mestách sme umiestnili citylighty. Využívame aj internet - či už ide o našu oficiálnu stránku Gasparovic.sk alebo občianskej iniciatívy Náš prezident. Tu treba pripomenúť, že slovenský zákon časovo aj finančne obmedzujúci (obmedzuje kampaň na dva týždne a prostriedky na 4 milióny korún). Ak chce kandidát dodržať zákon, musí sa vzdať aj reklamy v rozhlase či televízii.
Najali ste si poradenstvo aj nejakej marketingovej, reklamnej, PR alebo mediálnej agentúry?
Kampaň sa musí robiť skúsenými profesionálmi. Už pred piatimi rokmi nám ju robila reklamná agentúra Adventure a robí ju aj teraz.
Konzultovali ste svoju kampaň resp. pracujú pre Vás aj komunikační či marketingoví konzultanti zo zahraničia?
Priamo nie, ale je to vec agentúry. Iste sledujú aj zahraničné volebné kampane a trendy. Samozrejme, aj tu platí, čo som už spomínal. Pri sume, o ktorej hovorí zákon, nemôžete využiť všetky politicko-marketingové nástroje ako sa to robí v zahraničí.
Aký veľký je Váš volebný tím a ako je to s dobrovoľníkmi?
Už pri petičnej akcii sme oslovili veľa dobrovoľníkov. Zapojila sa iniciatíva Náš Prezident. Samozrejme, pomáhajú aj strany Smer a SNS, takže dobrovoľníkov tak bude ešte viac.
Ako zatiaľ hodnotíte pôsobenie médií v prezidentskej kampani a ako sa Vám s nimi spolupracuje?
Niekedy sa mi zdá, že som jediný z kampaňového tímu, ktorý ešte verí v objektivitu. Ale azda každý deň ma presviedča, že médiá sú názorovo vyhranené. Ale nie v prospech nášho kandidáta.
Braňo Ondrášik

Beata
Balogová
