BRATISLAVA. Celoštátne preverovanie vedomostí približne 58.000 deviatakov - Testovanie 9 dnes prebehlo bez ťažkostí. Vyhlásilo to ministerstvo školstva i riaditelia základných škôl, ktorých ČTK oslovila. V minulosti sprevádzali testovanie problémy. Pred dvomi rokmi unikli testy. Školy sa tiež sťažovali na nedostatok tlačív či kritizovali náročnosť matematiky a slovenčiny. Výsledky tohtoročných testov, ktoré majú byť vstupenkou na stredné školy, dostanú žiaci pred prijímačkami.
"Nedošlo k žiadnemu úniku testov," uviedlo ministerstva školstva. Potvrdil to aj riaditeľ Základnej školy na Fándlyho ulici v Pezinku Milan Janoga, podľa ktorého sa nestretli so žiadnymi komplikáciami.
Rovnako reagovali aj na Základnej škole s vyučovacím jazykom maďarským na Komenského ulici v Dunajskej Strede či v Základnej škole s vyučovacím jazykom maďarským na Švermovej ulici v Galante. V bratislavskej Základnej škole Grösslingova síce podľa zástupkyne Márie Hronskej chýbali dva odpoveďové hárky, testov však mali dostatok. Keďže niektorí žiaci sa na písomnej skúške nemohli pre chorobu zúčastniť, náhradné testovanie ich čaká 31. marca.
Riaditelia sa zhodli, že testy v zásade zodpovedali povinnému učivu. "Testy z matematiky i slovenčiny by mal zvládnuť každý priemerný žiak," zhodnotil Janoga. Podobne reagovali aj zástupcovia zo škôl pre deti maďarskej národnosti, ktoré v minulosti kritizovali údajne neprimeranú obtiažnosť testov zo slovenčiny. "Slovenčina bola jednoduchšia ako v minulom roku, maďarčina bola najľahšia," tvrdila koordinátorka testovania Kornélia Bióová zo školy na Komenského ulici v Dunajskej Strede.
Žiaci sa podľa riaditeľov sťažovali najmä na nedostatok času. Keďže testy zo slovenčiny boli podľa Hronskej zamerané na čítanie s porozumením, povrchnejší "čitatelia" mohli mať problémy so správnymi odpoveďami.
Testovanie deviatakov zaviedol od roku 2003 exminister Martin Fronc (KDH). Jeho nástupca Ján Mikolaj (SNS) v novom školskom zákone presadil, že žiaka s úspešnosťou najmenej 90 percent v každom testovanom predmete môže riaditeľ prijať na strednú školu bez pohovorov.
Viacerí riaditelia škôl ČTK tento mesiac povedali, že testovanie postupne stráca význam. Argumentovali tým, že žiaci sa pre demografický pokles dostanú na vybranú školu bez ohľadu na výsledok testovania. Krúžkovanie odpovedí je zas pre mnohých skôr lotériou, ktorej výsledok závisí do istej miery od šťastia.