SME
Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Prvú dámu môže nahradiť prvý pán

Vo voľbách kandidujú tri ženy. Ak by jedna z nich uspela, funkcia prvej dámy prvýkrát pripadne mužovi.

Iveta Radičová so svojim partnerom Jánom Riapošom.Iveta Radičová so svojim partnerom Jánom Riapošom. (Zdroj: radicova.sk)

BRATISLAVA. Úlohou manželky alebo manžela prezidenta je predovšetkým plniť hostiteľské povinnosti pri oficiálnych návštevách a reprezentácia krajiny, hovorí odborníčka na protokol Deana Lutherová.

Manželka prezidenta Ivana Gašparoviča Silvia sa zaradila medzi nenápadnejšie prvé dámy, podobne ako jej predchodkyňa Irena Schusterová. Gašparovičová sa venovala svojej nadácii, zviditeľnila sa aj nápadom, aby deti na školách počas telesnej výchovy hrávali golf.

Iveta Radičová je vdova, tri roky žije s partnerom Jánom Riapošom. Zosobášení nie sú. Z protokolárneho hľadiska je to citlivá záležitosť. Lutherová by neodporúčala, aby „partner, ktorý nie je manželom, sprevádzal prezidentku pri oficiálnych cestách do zahraničia". Ani doma by nemal vystupovať ako hostiteľ. Sprevádzať ako partner by mohol pri niektorých spoločenských, kultúrnych, športových udalostiach.

„Na mnohé problémy, ktoré môžu zo situácie vyplynúť, protokol dokáže nájsť prijateľné riešenia, ale vždy podľa aktuálnych okolností a s rešpektom k protokolu a kultúrnym zvyklostiam krajiny, z ktorej hosť pochádza," vysvetľuje Lutherová. Radičová s Riapošom chcú otázku „ďalšieho posunu ich vzťahu riešiť až po voľbách".

Partneri prezidentských kandidátov

1. Čomu by ste sa po boku prezidenta venovali?

2. Prečo by mali ľudia voliť vášho partnera za prezidenta?

gaspiF.jpgManželka Ivana Gašparoviča - SILVIA

Venuje sa oficiálnym povinnostiam manželky, pracuje vo vlastnej nadácii. Najnovšie študuje podklady k projektu internetového vzdelávania a založeniu internetovej univerzity na Slovensku.

1. Pokračovala by som v práci ako doposiaľ. Prostredníctvom „Slovenskej nadácie Silvie Gašparovičovej - Vzdelanie a zdravie pre všetkých" by som naďalej pomáhala v dlhodobom projekte Prvá ľudová akadémia najmä zdravotne postihnutým a sociálne slabším. Pokračovala by som tiež v pomoci školám a zariadeniam pre zdravotne postihnuté deti a v pomoci dobudovania zdravotníckeho prístrojového vybavenia. Osveta pre výučbu k zdravému životu - zdravá výživa a pohyb na školách by tak isto pokračovala. Mala by som veľa zmysluplnej a potrebnej práce.

2. Manžel post prezidenta zvládol veľmi dobre a mohol by v ňom pokračovať aj v druhom volebnom období. Pôsobí už viac ako 19 rokov vo vrcholových funkciách. Veľmi dobre pozná potreby občanov, počúva ich názory a aktívne s nimi komunikuje. Vždy sa snaží vytvárať vhodnú politickú klímu na Slovensku, čoho dôsledkom je stabilná vnútropolitická situácia u nás. Svojimi postojmi vždy jednoznačne obhajuje záujmy Slovenska. Je akceptovaný doma a v zahraničí. Bez akceptácie prezidenta by britská kráľovná Alžbeta II. nepricestovala práve v tomto období na Slovensko. Nedávna návšteva prezidenta v Bielom dome tiež dostatočne výpovedné a svedčí o jeho akceptácii. Má veľa energie a sily, odborných poznatkov a štátnických skúseností na to, aby ďalej pracoval pre Slovensko a posúval ho dopredu.

radicF.jpgPartner Ivety Radičovej - JÁN RIAPOŠ

Je predsedom Slovenského paralympijského výboru. „Je to funkcia, ktorá je volená valným zhromaždením SPV a zaberá mi dvanásť hodín denne," povedal. Je aj konateľom Paralympijskej marketingovej spoločnosti a predsedom predstavenstva spoločnosti Paralympijské centrum, a.s.

1. Keďže od roku 1993 som trvalo pripútaný na invalidný vozík, aj vzdelanie som zameral na problematiku sociálnej práce a pomoc zdravotne postihnutým a touto problematikou sa chcem zaoberať aj naďalej, bez ohľadu na to, či moja partnerka bude vo voľbách úspešná alebo nie. Okrem športovania sme v Slovenskom paralympijskom výbore zameraní aj na pomoc znevýhodneným občanom, preto chcem pokračovať v úspešných projektoch ako je Na kolesách proti rakovine, projekt Paralympijského centra, odstraňovanie bariér na Slovensku a iné.
2. Ja som si Ivku zvolil pred tromi rokmi a neľutujem. Preto odporúčam všetkým občanom Slovenska urobiť to isté.

bednar.jpgManžel Zuzany Martinákovej - MARIÁN BEDNÁR

Bývalý novinár, šesť rokov pracoval v kancelárii prezidenta. Teraz je riaditeľom pre rozvoj a stratégiu v Slovenskej Grafii a. s.

1. Vzhľadom na skúsenosti, ktoré som nadobudol počas svojho 6 - ročného pôsobenia v Prezidentskom paláci si uvedomujem, že úloha prvej dámy je väčšinou orientovaná na sociálne otázky a pomoc sociálne slabším vrstvám prostredníctvom nadačnej činnosti. Určite by som nadviazal na skúsenosť slovenských prvých dám v oblasti nadačnej činnosti, obohatil by som ju však o športový fenomén. Keďže sa pohybujem v hokejovom prostredí, mám ucelenú predstavu ako v trojuholníku Nadácia - sponzori - SZĽH tomuto športu napomôcť tak, aby sa stal dostupným aj pre sociálne slabé rodiny. Som autorom jedného z konceptov „Hokej deťom, deti pre hokej", ktoré mali prispieť k rozšíreniu tohto športu medzi sociálne slabšie rodiny a som rád, že časť týchto myšlienok sa realizovala aj do praxe.

2. Zuzanu považujem za vnútorne a hodnotovo konzistentného človeka. Vyžaruje sociálnu charizmu, zároveň realizuje sociálny projekt poradní, ktorý pomáha ľuďom v núdzi. Prepojenosť poradní s oddelením pre styk s verejnosťou v Kancelárii prezidenta a ombudsmanom vytvára silný mechanizmus na riešenie problémov bežných ľudí. A zároveň aj slúži ako spätná väzba prezidenta smerom k vládnej exekutíve. V súkromnom ako aj v politickom živote presadzuje dialóg na úkor razantných a rýchlych rozhodnutí i keď v danom okamihu vyzerajú veľmi lákavo. Nemení rýchlo rozhodnutia. Sú jej cudzie mocenské konšpiratívne hry. Má jasnú a ucelenú predstavu, akú úlohu má plniť prezident v budúcich piatich rokoch. Nepatrí medzi salónnych politikov, ale jej silná stránka sa prejavuje na stretnutí s ľuďmi v rôznych regiónoch Slovenska.

ferkoF.jpgManželka Františka Mikloška - JANA

Devätnásť rokov pracuje ako lekárnička v lekárni, so svojim povolaním je veľmi spokojná.

1. Asi tomu, čo doteraz: manželovi, domácnosti a návštevám. Len neviem, či by mi bolo dovolené pripravovať aj jedlo..., uvidíme.

2. Verím, že si zaslúžime mať na čele štátu človeka, ktorý celý život bojuje za ideál „Dobra", nezabúda na druhých a v základných otázkach sa nepomýlil. A takýmto človekom môj manžel je. Preto by mali dať svoj hlas jemu.


melnikF.jpgManželka Milana Melníka - MARTA

historička

1. Chcela by som pomáhať zdravotne postihnutým ľuďom a najmä deťom, s ktorých osudmi som sa v ostatnom čase oznámila.

2. Lebo sa nazdávam, že je dobre pripravený prevziať túto veľkú zodpovednosť a aj preto, že počas nášho dlhého spolužitia sa vždy jeho slová zhodovali s jeho činmi.


sidorF.jpgManželka Milana Sidora - MÁRIA

Má firmu zameranú na preklady a alternatívne vzdelávanie.

1. Ako prvá dáma by som sa venovala podpore talentov v oblasti športových aktivít detí a mládeže, za účelom hľadania nových - budúcich reprezentantov nášho štátu. Podpora by bola zameraná hlavne na talenty z chudobných a chudobnejších rodín. Ďalej ma veľmi zaujíma postavenie žien a detí v našej spoločnosti, kde vidím veľké nedostatky.

2. Je to človek, ktorý má široký rozhľad v rôznych oblastiach a to prezident má mať. Je tolerantný, citlivý, ale aj pevný vo svojich postojoch a uvážlivý v činoch. Vo svojom srdci má veľmi ušľachtilé ciele - pomáhať ľuďom, aby sa nielen niektorí, ale všetci mali dobre. Je to veľký ľudomil.

bollF.jpgManžel Dagmary Bollovej - VIKTOR

Manžel Viktor s manželkou majú rozdielne priezviská, svoje si neželá zverejniť.
Poradca pre zahranično-obchodné vzťahy.


1. V prvom rade by som sa venoval pomoci pani prezidentke.
2. Pretože je pre Slovensko najvhodnejšia kandidátka. Bolo by dobre, keby sme to pochopili.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 2. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 3. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 4. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 6. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 9. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 10. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 28 184
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 10 306
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 365
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 289
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 055
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 497
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 377
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 221
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 873
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 780
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Očkovanie detí proti covidu.

Stačí súhlas zákonného zástupcu.


26. nov
V piatok prvý prípad nákazy omikronom ohlásilo Belgicko.

Variant omikron má celkovo 50 mutácií.


6 h
Aj obdarovávanie blízkych má svoju skrytú psychológiu.

Obdarovávanie je zvyk, ktorý buduje vzájomné vzťahy.


25. nov
Napätá situácia na poľskej hranici.

Naozaj sa musíme prisťahovalectvu brániť vodnými delami a žiletkovým plotom?


23. nov
Skryť Zatvoriť reklamu