BRATISLAVA. Prieťahy v súdnom konaní, ktoré sa týkajú kauzy údajného bossa košického podsvetia Róberta O., vznikajú aj zneužívaním svojho postavenia zo strany obhajcov. Počas rozpravy k vládnemu návrhu novely Trestného poriadku to vyhlásil poslanec KDH Daniel Lipšic s tým, že situácii by pomohlo zavedenie tzv. verejných obhajcov.
"Obhajcovia v tejto kauze často účelovo maria pojednávania reálnymi alebo fiktívnymi péenkami, žiaľ, už sa to rozšírilo aj na náhradných obhajcov, ktorých sme zaviedli v tomto prípade," konštatoval Lipšic. Exminister spravodlivosti podotkol, že verejní obhajcovia by boli štátnymi zamestnancami, mal by na nich štát dosah a nemohli by zneužívať svoje procesné práva. S takýmto návrhom prišiel Lipšic ešte pred štyrmi rokmi ako člen kabinetu, avšak "vďaka lobingu Slovenskej advokátskej komory (SAK) ho poslanci naprieč politickým spektrom z návrhu Trestného poriadku vyčiarkli".
Myslí si, že zavedenie verejných obhajcov je systémovým riešením, ktoré by nijako neobmedzovalo právo na obhajobu. "Ak si obžalovaný zvolí svojho obhajcu, fajn. Ale ak si ho nezvolí, tak by mu bol ustanovený z radov verejných obhajcov," vysvetlil s tým, že napriek tomu, že ide podľa neho o dobrý návrh, nerobí si ilúzie o jeho priechodnosti. "SAK je jedna z najefektívnejších lobistických organizácií a myslím to v dobrom. Nakoniec aj ja som, advokát," povedal.
Dnešný návrh novely Trestného poriadku v špecifických prípadoch umožňuje predĺžiť maximálnu dobu väzby pred vynesením právoplatného rozsudku zo štyroch na päť rokov. Rieši tak problém, ktorý vzniká, keď sa osoba obžalovaná za mimoriadne závažný trestný čin odvolá voči rozsudku prvostupňového súdu o vine a maximálna doba väzby jej vyprší skôr, ako Najvyšší súd SR posúdi odvolanie.
Podľa generálneho prokurátora Dobroslava Trnku návrh právnej normy reaguje aj na prípad údajného šéfa východoslovenskej zločineckej skupiny Róberta O. "Dúfam, že v predĺženej väzbe, ktorá nastane aj pre pána Okoličányho, budú súdy schopné napísať rozsudok a v prípade odvolania budú druhostupňové súdy schopné v danej lehote o ňom rozhodnúť," priblížil po skončení rokovania vlády 4. marca.
Špeciálny súd 17. februára odsúdil Róberta O. na doživotie, voči verdiktu sa však s najväčšou pravdepodobnosťou odvolá na Najvyšší súd SR. Maximálna väzobná lehota mu má uplynúť v polovici apríla, v prípade neschválenia zmien v Trestnom poriadku sa tak dostane na slobodu.
Lipšic navrhol riešiť tento problém novelou, ktorá by v prípade prvostupňového rozsudku o vine umožnila časovo neobmedzené trvanie väzby až do vynesenia právoplatného rozsudku. Podľa premiéra Roberta Fica je však predĺženie väzby na neobmedzenú dobu a bez rozhodnutia súdu protiústavné.