Bratislava 11. marca (TASR) -
Právna norma rieši problém, ktorý vzniká, keď sa osoba obžalovaná za mimoriadne závažný trestný čin odvolá voči rozsudku prvostupňového súdu o vine a maximálna doba väzby jej vyprší skôr, ako Najvyšší súd SR posúdi odvolanie. Podľa generálneho prokurátora Dobroslava Trnku reaguje novela Trestného poriadku aj na prípad údajného šéfa východoslovenskej zločineckej skupiny Róberta O. "Dúfam, že v predĺženej väzbe, ktorá nastane aj pre pána Okoličányho, budú súdy schopné napísať rozsudok a v prípade odvolania budú druhostupňové súdy schopné v danej lehote o ňom rozhodnúť," priblížil po skončení rokovania vlády 4. marca.
Špeciálny súd 17. februára odsúdil Róberta O. na doživotie, voči verdiktu sa však s najväčšou pravdepodobnosťou odvolá na Najvyšší súd SR. Maximálna väzobná lehota mu má uplynúť v polovici apríla, v prípade neschválenia zmien v Trestnom poriadku sa tak dostane na slobodu.
Podpredseda KDH Daniel Lipšic navrhol riešiť tento problém novelou, ktorá by v prípade prvostupňového rozsudku o vine umožnila časovo neobmedzené trvanie väzby až do vynesenia právoplatného rozsudku. Podľa premiéra Roberta Fica je však predĺženie väzby na neobmedzenú dobu a bez rozhodnutia súdu protiústavné.
"Na rozdiel od Lipšica my riešime tento problém ústavným spôsobom," uviedol po utorkovom (10.3.) zasadnutí Ústavnoprávneho výboru NR SR minister spravodlivosti Štefan Harabin. "Vzhľadom na to, že aplikačná prax priniesla určité problémy, vo výnimočných a najťažších prípadoch, keď hrozí trest 25 rokov a viac, chceme umožniť predĺžiť väzbu ešte o jeden rok. Ale musí to byť na základe rozhodnutia súdu," vysvetlil.
Zdôraznil, že novelu ministerstvo nepripravilo ako reakciu na Lipšicovu iniciatívu, ale už od začiatku februára písomne komunikuje o tomto probléme s predsedom Špeciálneho súdu Michalom Trubanom. "Náš legislatívny trestný útvar na tom začal okamžite pracovať, len sme s tým nešli na mediálny trh," uzavrel minister.
Novela trestného poriadku nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov.