RABČA, ZÁKAMENNÉ. Správneho Jozefa Floreka v Zákamennom by cudzí človek neznalý pomerov hľadal veľmi dlho. Mužov s týmto menom a priezviskom je v obci 43. Jediný nie je ani Peter Večerek - tých žije v obci 13.
V prípade núdze by mohlo pomôcť meno manželky. No ani to nemusí byť spoľahlivým vodidlom. V obci sú totiž až tri páry manželov, kde majú všetci traja muži aj ich manželky rovnaké mená i priezviská.
Ako sa do nich volá
Ako sa teda vyznať v Zákamennom? Domáci majú svoje riešenia. Majú na to pomocnú otázku - nárečovo znie asi takto: „Ako sa do nich volá?" V preklade: ako ich inak dedinčania nazývajú?
Zvyčajne ide o charakteristické prezývky starých rodičov alebo prarodičov. Najistejšie ale môžu pomôcť matrikárky.
Už sú preč časy, keď sa v obci narodilo aj 120 detí za rok. V roku 2008 sa v obci narodilo 79 detí, vedú dievčatá - 41, chlapcov bolo 38.
„Dalo by sa povedať, že naša obec sa vlani doslova vyčistila," povedala matrikárka Katarína Sivčáková v Zákamennom. Z obce sa totiž odsťahovalo 40 ľudí, väčšinou mladé rodiny, ktoré si postavili dom v niektorej z okolitých dedín.
V Rabči sa rodia dvojčatá
V minulom roku sa v druhej najväčšej obci na Orave - Rabči, narodilo 80 detí. Šesť Rabčanov sa narodilo v zahraničí - vo Veľkej Británii, Venezuele, Taliansku, Prahe a Ríme - a na miestnu matriku si prišli zlegalizovať rodné listy.
Za posledných 27 rokov - od roku 1981 do roku 2008 sa v dedine takmer každý rok narodili aspoň jedny dvojčatá. V roku 2006 sa v rodine Fuskovcov narodili dokonca trojčatá.
Najviac obyvateľov Rabče podľa starších štatistík miestnej matriky oslavuje narodeniny v januári. Najpočetnejšou rodinou v dedine je rodina Viktora Revaja, kde je v domácnosti 13 detí.
Rozvodovosť v Rabči našťastie nedrží krok s modernou dobou, na čo sú Rabčania hrdí. Za minulý rok zaznamenali na tunajšej matrike len jeden rozvod.
Obec v súčasnosti prekročila hranicu 4500 obyvateľov.
Autor: Veronika Prisenžňáková

Beata
Balogová
