Ako konkrétne by ste sa snažili pomôcť rómskym komunitám na poste hlavy štátu?
Ivan Gašparovič (s podporou Smeru a SNS): Pri mojich stretnutiach s predstaviteľmi rómskych komunít sme sa zhodli v názore, že najväčším problémom Rómov je chýbajúce vzdelanie. Žiaľ, bez ochoty samotných Rómov participovať na zlepšení ich sociálneho postavenia a vzdelania to nepôjde.
Iveta Radičová (s podporou SDKU, KDH, OKS a SMK): Rómom v segregovaných osadách nepomôže rozdeľovanie dávok a peňazí bez komunitnej práce, bez ich zaradenia do rôznych typov aktivít či podporených pracovných miest, spolu s poberaním dávok podmieneným dochádzkou detí do škôlky a do školy.
František Mikloško (s podporou KDS): Navštevoval by som rómske osady a snažil by som sa oceniť ľudí, ktorí sa angažujú v tejto problematike. Toľko mi umožňujú kompetencie prezidenta.
Zuzana Martináková (s podporou Slobodného fóra): To je téma na celú konferenciu. Zo všetkých možností vyzdvihnem jednu, pre mňa prioritnú - práca namiesto darov. Je potrebné využiť všetky možnosti na znižovanie nezamestnanosti Rómov. Vytvárať pracovné príležitosti, sfunkčniť systém kurzov a rekvalifikácií, ale aj zabrániť diskriminácii Rómov na trhu práce.
Milan Melník (s podporou HZDS): Je to úloha na celé desaťročia. Predovšetkým prístupom k vzdelaniu. Potom aj osvetou. Mám pocit, že Rómom doteraz nikto v dobrom nevysvetlil, že nič nie je zadarmo. Cesta vedie aj sprísnením adresnosti dávok. Rómov treba tiež naučiť, že žijeme spolu v jednom štáte, v ktorom máme všetci rovnaké práva, ale aj povinnosti. Je nutné vytvárať vhodné pracovné príležitosti, adekvátne ich zúfalo nízkej kvalifikácii. Navrhoval by som výrazné podpory pre tie rómske rodiny, ktoré sa snažia priblížiť životnému štýlu majoritného obyvateľstva.
Milan Sidor (s podporou KSS): Podporoval by som vytvorenie akcieschopných štruktúr vo vnútri rómskeho etnika. Mám na mysli také štruktúry, ktoré sú kreované samotnými Rómami, ale podľa celospoločensky vytvorených pravidiel. Úloha týchto štruktúr by bola dvojaká. Na jednej strane budú denne pracovať na pozdvihnutí sociálnej úrovne a spoločensky pozitívnej orientácie Rómov, na druhej strane - opierajúc sa o autoritu potvrdenú volebným výberom - budú reprezentovať svoju komunitu voči politickým štruktúram štátu. Na to je potrebný zákon, na to je potrebná dobrá vôľa, je na to potrebná odvaha, na to je potrebný široký politický konsenzus presahujúci dĺžku jedného funkčného obdobia parlamentu. Myslím si, že takáto iniciatíva Slovenska by mohla byť akceptovaná Európskou úniou ako možný prístup ku všetkým takzvaným európskym národom: národom, ktoré žijú v Európe, ale nevytvárajú si vlastný štát a v každom jestvujúcom štáte sú menšinou.
Dagmar Bollová: Rovnako ako ku všetkým občanom, ktorí potrebujú pomoc.