KOŠICE. Košické rómske sídlisko Lunik IX malo včera návštevu z Britských ostrovov. Štyria policajní dôstojníci zo škótskeho Glasgowa sa prišli presvedčiť, v akých podmienkach žije rómska komunita na Slovensku, no najmä aké skúsenosti s ňou majú naši policajti.
V najväčšom meste Škótska žije približne dvetisíc Rómov zo Slovenska. Väčšina z nich sa usadila v mestskej časti Govanhill. Medzi pôvodnými obyvateľmi a prisťahovalcami rastie napätie. „Komunita, ktorá u nás žije, sa nechce integrovať. Niektorí rodičia odmietajú posielať deti do školy, nehľadajú si prácu, žijú len zo sociálnej podpory,“ hovorí riaditeľ polície regiónu Strathclyde Steward Carle.
Škótom sa pozdáva slovenský systém policajných špecialistov pre rómske komunity. „Prišli sme sa presvedčiť, ako to funguje. U nás sa touto problematikou zaoberá jeden človek.“
Šok z biedy
Škótov život na Luniku IX šokoval. Špina, hlad a bieda nimi otriasla. „Som v depresii z toho, čo tu vidím. Našťastie, rozsah problémov u nás nie je až taký veľký. Miera chudoby Rómov na Slovensku je oveľa väčšia ako v Škótsku,“ hovorí Carle.
"Je to typické geto, aké som doteraz poznal len z filmov."
škótsky policajt na Luníku IX
Jeho kolegovia medzitým bez prestania fotia a nakrúcajú. Zaujali ich totálne zdevastované obydlia a množstvo osobných áut najrôznejších značiek pred nimi, chabo odeté deti ponevierajúce sa po sídlisku, skupinky mužov bezpracne postávajúcich na ulici.
„Mám pocit, že vzdelanie a práca by mali mať prioritu, ktorá Rómom v Škótsku môže pomôcť. Inak hrozí, že sa ocitnú v podobnej situácii ako na tomto sídlisku,“ myslí si Carle.
Škótski policajti si prezreli policajnú stanicu na Luniku IX, kde je nepretržitá 24-hodinová služba. „Máme im čo ponúknuť. Naše skúsenosti sa s ich nedajú porovnať,“ hovorí policajný špecialista pre prácu s rómskou komunitou Pavel Fejczo. Na Luniku pracuje sedem rokov.
Starosta sa len prizeral
Starosta sídliska Ladislav Šaňa sa o návšteve dozvedel len náhodou. „Viem, že mali prísť ku štátnym policajtom. Nás o stretnutie nikto nepožiadal. Škoda. Mohli sme im poskytnúť zaujímavé informácie.“
Okrem Lunika IX navštívili škótski policajti v posledných dňoch rómske komunity v Trnave, Rimavskej Sobote, Rimavskej Seči a v Sečovciach.
Glasgow Rómom nepraje
Napriek tomu, že v glasgowskej štvrti Govanhill sú zvyknutí na prisťahovalcov – z Pakistanu aj Poľska – nedokážu si zvyknúť na Rómov zo Slovenska. Keď bolo SME v Škótsku pred rokom, domáci tvrdili, že Rómovia sa živia iba z podpory, kradnú a svoje deti ponúkajú na sex.
„Sú agresívni a večer sa bojím vychádzať,“ hovoril dôchodca Humphrey Greer. Ďalší z domácich by na nich zobrali aj samopal.
Prevažná časť Rómov v Glasgowe pochádza z Pavloviec nad Uhom, obce neďaleko Michaloviec. Správa o dobrom živote za kanálom La Manche sa rýchlo rozšírila a odišli ich tam stovky.
Všetci slovenskí Rómovia však do škótskeho stereotypu nezapadajú. Emil a Iveta Gažiovci z Pavloviec sa tam presťahovali pred tromi rokmi. Bývajú v skromnom, ale čistom štvorizbovom byte. Iveta triedi zemiaky v 12-hodinových zmenách, ktoré sa končia o tretej v noci; Emil nepracuje.
Ich syn hovoril, že on sa naopak bojí Škótov. Je nešťastný, že jeho pubertálni bratia sa často mlátia s miestnymi chlapcami, ktorí na nich pokrikujú „zasraní Cigáni“.
tom

Beata
Balogová
