BRATISLAVA. Na včerajšie rokovanie parlamentu venované protikrízovým opatreniam zaradil predseda Národnej rady Pavol Paška aj tri body nesúvisiace s krízou. Medzi nimi aj novelu zákona o posudzovaní a kontrole hluku.
Novela s krízou nesúvisí, poslanci navyše jej posunutím do druhého čítania išli proti sľubu premiéra Roberta Fica nepresúvať na mestá v čase krízy nové povinnosti.
Ministerstvo nemá peniaze
Novelu predložilo ministerstvo zdravotníctva, ktoré v nej navrhlo, aby hlukové mapy, ktoré si musia dať vypracovať veľké mestá, už nefinancoval štát, ale samosprávy. Návrh zdôvodnilo tým, že v minulosti na túto úlohu nedostalo od ministerstva financií sľúbené peniaze a muselo tak na mapy vyčleniť 50 miliónov z vlastného rozpočtu.
"Keď si môžu dávať také krásne odmeny, môžu zafinancovať aj merania hluku."
Darina Gabániová, poslankyňa za Smer
Vytvoriť hlukové mapy sa Slovensko zaviazalo Európskej únii. Merania majú stanoviť miesta, kde hluk zhoršuje život ľudí. Samosprávy a prevádzkovatelia dopravných tepien majú na ich základe navrhnúť, ako hlučnosť znížiť.
Povinnosť spracovať mapy majú okrem prevádzkovateľov ciest, železníc a letísk aj aglomerácie nad 100-tisíc obyvateľov, teda veľké mestá s priľahlými obcami, ktoré môžu byť hlukom metropoly zaťažené. Bratislavskú aglomeráciu napríklad tvoria obce a mestá od Devína po Senec a od Čunova po Malacky. Ďalšou aglomeráciou sú u nás zatiaľ iba Košice, neskôr môžu pribudnúť iné veľké mestá s okolím.
Hlukovú mapu má spracovanú len Bratislava. Stála 2,32 milióna eur (70 miliónov korún), zaplatil ju štát. Ďalšie aglomerácie si ju podľa novely zaplatia zo svojho. Financovať majú aj aktualizácie máp. Košický magistrát odhaduje náklady na mapu zhruba na milión eur. „Sme rozčarovaní, v čase krízy tento krok znamená záťaž pre rozpočet. Štát by sa nemal zbavovať zodpovedností,“ vraví hovorkyňa magistrátu Lucia Mihoková.
ZMOS napíše poslancom
Nahnevané sú aj Združenie miest a obcí Slovenska a Únia miest. Práve so ZMOS premiér Fico minulý mesiac podpísal memorandum, v ktorom sa vláda zaviazala „nepredkladať návrhy, ktorými by došlo k presunu nových úloh zo strany štátu na mestá a obce bez finančného krytia“.
„Takéto jednostranné porušovanie dohôd je neprijateľné. Pošleme všetkým 150 poslancom výzvu, aby rešpektovali záväzok vlády,“ hovorí predseda ZMOS Michal Sýkora. Rezort zdravotníctva otázky k novele presmeroval na Úrad verejného zdravotníctva.
„O memorande vlády a ZMOS nemáme bližšie informácie,“ napísal Michal Jajcaj z úradu. Poslankyňa Smeru Darina Gabániová hovorí, že vypracovanie hlukových máp je vzáujme miest. „Keď si môžu dávať také krásne odmeny, môžu zafinancovať aj merania hluku,“ odkázala šéfom miest.
„ZMOS k návrhu neprezentoval výhrady, preto sa neobávame, že by išlo o porušenie memoranda,“ povedala hovorkyňa premiéra Silvia Glendová. Či novela začne platiť, rozhodnú poslanci na aprílovej schôdzi. Do druhého čítania ho včera posunuli poslanci Smeru, HZDS a SNS, opoziční poslanci boli proti alebo sa zdržali hlasovania.

Beata
Balogová
