BRATISLAVA. Slovenská republika spolu so zdravotnými poisťovňami (ZP) vynaložila od roku 2005 k 30. júnu 2008 na úlohy protidrogovej politiky 54,3 milióna eur (1,6 miliardy Sk). Výdavky verejného zdravotného poistenia použité na diagnózy spojené s drogovými závislosťami sa za rovnaké obdobie vyšplhali na takmer 12,2 milióna eur (366,4 milióna Sk).
Zo zásad financovania protidrogovej politiky z dielne podpredsedu vlády Dušana Čaploviča vyplýva, že najviac výdavkov zo ZP na liečenie diagnóz vynakladá Všeobecná zdravotná poisťovňa. "Je to spôsobené faktom, že medzi poistencov tejto zdravotnej poisťovne patria najrizikovejšie skupiny poistencov, teda mladí, ešte ekonomicky nečinní poistenci či nezamestnaní," vysvetľujú autori dokumentu.
Drogy sú podľa nich jav, ktorý vyvoláva u občanov SR veľké obavy. "Stali sa globálnym problémom a tiež problémom našej spoločnosti. Ich zneužívanie najmä mladými ľuďmi predstavuje hrozbu pre bezpečnosť a zdravie spoločnosti a jednotlivca," upozorňujú s tým, že nájsť reálnu a účinnú odpoveď a zodpovedajúce nástroje riešenia tohto problému nie je len prioritou EÚ, ale aj Slovenska.
V materiáli sa však uvádza, že napriek dlhodobej existencii protidrogovej politiky len veľmi málo ministerstiev plánuje a uplatňuje finančné požiadavky na štátny rozpočet účelovo zamerané na protidrogovú stratégiu a politiku. "Je zrejmé, že pre danú oblasť nie je k dispozícii systémový zdroj informácií o poskytovaní peňazí," píšu autori. Pomôcť by preto malo vytvorenie časovo neohraničeného medzirezortného programu "Protidrogová politika", ktorý údajne vytvorí podmienky pre efektívnejšie plánovanie, zhodnocovanie a kontrolu finančných prostriedkov.