BELÁ. Novela zákona o štátnom jazyku, ktorú v stredu 11. marca schválila vláda SR, nebude okliešťovať práva používania jazyka menšín. Vyhlásil to dnes predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška po pracovnej schôdzke s predsedníčkou Národného zhromaždenia Maďarskej republiky Katalin Sziliovou v obci Belá v okrese Nové Zámky.
Paška označil dnešné stretnutie s jeho maďarskou partnerkou, s ktorou zosumarizovali výsledky a odporúčania z rokovaní parlamentných výborov o slovensko-maďarských vzťahoch, za veľmi otvorené. Ako zdôraznil, konečne sa dostal do popredia dialóg partnerov.
Kedysi som mával pocit, akoby som sedel na lavici obžalovaných, povedal a dodal, že Slovensko je schopné zodpovedať všetky otázky, ale chce sa sústrediť na otázky riešenia problémov hospodárskej situácie všetkých občanov SR nezávisle na tom, kde žijú a akej národnosti sú.
Nechajte nás doma obhajovať náš národný jazyk, je to bežné v Európe aj u väčších národov. Je to zákon, ktorý má ochrániť náš národný jazyk, vyhlásil Paška v reakcii na otázku maďarskej novinárky a dodal, že odmieta stavať túto otázku do tej polohy, ako keby Slovensko chcelo niekomu zámerne škodiť.
Sziliová vyjadrila znepokojenie maďarskej strany z vládneho návrhu sprísnenia používania jazyka menšín a dodala, že z toho nie je znepokojené iba Maďarsko. Slová pána predsedu z dnešného rokovania sú však zárukou toho, že v parlamente sa nedostanú do konečného zákona prvky, ktoré by obmedzovali práva jazyka národnostných menšín, konštatovala.
Predsedovia sa dohodli, že dva parlamentné výbory ústavnoprávny a zahraničný - budú pokračovať v dialógu, aby doriešili otvorené otázky právneho postavenia menšín, a že najbližšie sa stretnú v júni s tým, že zhodnotia výsledky práce týchto výborov.
Zo strany Slovenska som prezentoval opäť otázky smerujúce k inštitucionalizácii Fóra poslancov Karpatskej kotliny a takisto aj otázku, ktorá má dlhodobý charakter, kedy a akým spôsobom Maďarská republika zabezpečí reálnu účasť menšín v Národnom zhromaždení, poznamenal Paška.
Fórum poslancov podľa jeho vyjadrenia po inštitucionalizácii spĺňa princíp extrateritoriality. Verím že maďarský parlament príslušné uznesenie zruší, zdôraznil.
Sziliová na margo fóra povedala, že to je inštitucionalizovaná spolupráca a nie vznik inštitúcie. Je to konzultatívne fórum, čo je bežnou praxou v Európe. Neexistuje taká právna norma, ktorej by fórum protirečilo, podotkla predsedníčka a dodala že si počkajú na písomné právne výhrady slovenskej strany.
Čo je veľmi dôležité, nemali sme problém veľmi otvorene hovoriť a ja odpovedať na niektoré otázky, ktoré z maďarskej strany prišli a ktoré ako keby boli vyjadrením obáv o prístupe vlády SR k menšinám, alebo najmä k maďarskej menšine na Slovensku, konštatoval Paška.
Ubezpečil som pani predsedníčku, že Slovensko je demokratická krajina, ktorá si ctí a váži a ochraňuje práva menšín, že nemáme problém hovoriť, stretávať sa, objasňovať a odpovedať na niektoré otázky, ale že ich považujeme z veľkej časti za nedorozumenie alebo dezinterpretáciu, poznamenal Paška.
Sziliová nastolila okrem otázky vládnej novely zákona o štátnom jazyku, o ktorom Paška ubezpečil maďarskú partnerku, že nebude zasahovať do práv používania jazyka menšín, aj problematiku vysielania Rádia Patria. Zhoršený dosah vysielania bol podľa jeho slov len organizačno-technickým problémom, ktorý na západe Slovenska bude v zmysle stredajšieho schválenia rozpočtu verejnoprávneho rozhlasu jeho radou vyriešený do ôsmich týždňov a na východe najneskôr do konca júna.
Predsedovia prerokovali aj záležitosť zásahu polície v Dunajskej Strede, k čomu Paška zdôraznil, že išlo o klasickú represívnu akciu s cieľom zabezpečiť poriadok, že nemala žiadny iný kontext. Na margo otázky Benešových dekrétov Paška podčiarkol, že SR dôrazne odmieta princíp kolektívnej viny.
V súvislosti s financovaním menšinových kultúr došlo podľa jeho slov už počas rokovaní výborov k dohode, že nedôjde k jeho znižovaniu ani vplyvom hospodárskej krízy. Ak by z akýchkoľvek dôvodov, z rozpočtovej disciplíny alebo vývoja príjmov, malo dôjsť k oneskoreniu, alebo k určitým zásahom, dohodli predsedovia mechanizmus, akým sa budú informovať.
Sziliová ocenila základné princípy, ktoré na dnešnom stretnutí zo slovenskej strany zazneli, medzi nimi, že hospodárska kríza neovplyvní financovanie podpory národnostných menšín, že v prípade akéhokoľvek problému sa vzájomne budú informovať. Slová pána predsedu sú pre mňa zárukou v týchto záležitostiach, konštatovala.