BRATISLAVA. "Pretože volebná kampaň to je PR. To znamená, že je priamo viazaná na agentúry a stojí obrovské peniaze," vysvetlil.
Súhlasil s ním aj politológ Grigorij Mesežnikov. Podľa neho na Slovensku sú najsilnejšími hráčmi v rámci politického systému práve politické strany. "Bez ich solídnej podpory sú šance na dobrý výsledok, nehovoriac už o zvolení, veľmi slabé," dodal pre TASR s tým, že v prieskumoch vychádzajú najlepšie tí, ktorých podporujú najmä priaznivci strán, s ktorými sympatizujú. Naopak, občiansky kandidát bez politickej podpory má podľa Kusého ťažšiu možnosť zabezpečiť si veľkú základňu pre svoju kampaň.
Politológ Erik Láštic sa domnieva, že rozdelenie kandidátov na občianskych a straníckych je umelé. "Hranica medzi občianskym a straníckym kandidátom v zásade nie je žiadna. Ivan Gašparovič je občiansky kandidát podporovaný politickými stranami," vysvetlil TASR.
Politológ Samuel Abrahám pre TASR zdôraznil, že po voľbách sa každý politický kandidát musí zmeniť na nestraníckeho prezidenta. "Je to politický nominant, ale musí urobiť všetko preto, aby sa nejakým spôsobom odpojil od vlastnej strany a stal sa prezidentom všetkých občanov," podčiarkol.
Zo siedmich kandidátov na post prezidenta vystupuje ako nezávislá jedine Dagmara Bollová, ďalších šesť odporúčajú voliť alebo nominovali politické strany. Za súčasným prezidentom Ivanom Gašparovičom stojí najväčšia koaličná strana Smer-SD spolu s SNS. Ivetu Radičovú podporujú tri opozičné strany - SDKÚ-DS, SMK a KDH. Za Zuzanou Martinákovou stojí jej Slobodné fórum, Milan Melník je kandidátom ĽS-HZDS. Komunistická strana podporuje Milana Sidora a za Františkom Mikloškom sú Konzervatívni demokrati Slovenska. Všetci prezidentskí kandidáti odovzdali petičné hárky s podpismi od občanov, podpisy poslancov navyše získali Ivan Gašparovič a Iveta Radičová.