BRATISLAVA. Pri páde vzniká viac ako 85 percent všetkých zlomenín a každý piaty človek v seniorskom veku so zlomeninou krčka stehennej kosti alebo bedier do jedného roka zomrie.
Túto štatistiku ponúkli na dnešnej tlačovej besede zakladatelia Občianskeho združenia Bojíme sa pádov. Ako uviedla prezidentka Fóra pre pomoc starším Ľubica Gáliková, nebezpečné sú nielen pády, ale predovšetkým veľké riziko, ktoré pre starších ľudí predstavujú ich následky.
Prednosta Kliniky geriatrie Špecializovanej geriatrickej nemocnice v Podunajských Biskupiciach v Bratislave Štefan Krajčík doplnil, že až 40 percent úrazov starších ľudí spôsobujú pády. Najviac ich vzniká v domácnostiach, v kúpeľni a kuchyni. Smrteľné následky zlomenín sa najčastejšie prejavia v zápaloch pľúc a embóliách.
Poslaním vzniku Občianskeho združenia Bojíme sa pádov je predovšetkým prevencia a šírenie osvety, ktorá je v krajinách EÚ v súčasnosti bežná. Chce upozorňovať občanov na rizikové faktory pádov, spôsobené vinou vyššieho veku a sprievodných zdravotných hendikepov. "Slabší zrak, sluch, problémy s vyšším tlakom, nesprávne rozmiestnený nábytok, voľne položené káble, šmykľavé rohožky a behúne, klzká podlaha a v neposlednom rade precenenie vlastných schopností pri banálnych úkonoch, ako je výmena žiarovky či zavesenie záclony predstavujú pre starších ľudí riziko s tými najvážnejšími následkami," povedala členka nového združenia Anica Seewaldová.