SME

Prieskum: 17 percent Slovákov má pocit diskriminácie

Subjektívny pocit diskriminácie zažíva na Slovensku 17 percent ľudí. Sedemdesiatdeväť percent opýtaných si myslí, že diskriminácia sa najčastejšie vyskytuje na trhu práce, pričom z dôvodu veku sa deje až podľa 84 % respondentov.

BRATISLAVA. Ľudia menšinovej etnicity či farby pleti zažívajú na trhu práce diskrimináciu podľa 68 % opýtaných a ľudia so zdravotným postihnutím podľa 74 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO), realizovaného v rámci projektu programu PROGRESS, ktorý podporila Európska komisia a Úrad vlády SR.

Ľudia ako druhú oblasť, kde zažívajú pocit diskriminácie, radia oblasť verejnej správy. Sedemnásť percent opýtaných volí pri pocite diskriminácie orgánmi verejnej správy radšej nič neurobiť, pričom bezmocnosť a bezradnosť častejšie pociťujú starší ľudia (vo veku nad 60 rokov až 26 %), ľudia so základným vzdelaním (21 %) a ľudia inej ako slovenskej alebo maďarskej národnosti, teda pravdepodobne Rómovia (až 28 %), hovoria výsledky výskumu.

SkryťVypnúť reklamu

Ten zároveň poukázal na fakt, že uzavretosť obyvateľov Slovenska voči inakosti, menšinám a prisťahovalcom stále pretrváva, čo pôsobí na životnosť rôznych predsudkov a stereotypov. Väčšinová populácia cíti sociálny odstup voči viacerým skupinám obyvateľstva na základe domnienok, predpokladov a stereotypov. Príkladom je skupina migrantov z menej rozvinutých ekonomík, pričom nikoho takého nepozná až 66 % opýtaných, iba sedem percent niekoho takého pozná a napriek tomu až 43 % opýtaných považuje tieto vzťahy za problémové.

Ako dnes objasnila Šarlota Pufflerová zo združenia Občan a demokracia, Slováci síce pojem diskriminácia poznajú, ale často si ho zamieňajú s akoukoľvek krivdou, ktorá sa im stane. Výskum tiež podľa nej ukázal, že ľudia si nevšímajú to, čo sa deje iným. "Je slabá empatia voči skupinám, ktoré sú reálne ohrozené," konštatovala Oľga Gyárfášová z IVO. Podotkla tiež, že rozdielnosť je aj vo vnímaní diskriminácie, keďže sa ukázalo, že rovnaká situácia je za istých podmienok vnímaná ako diskriminácia a za iných nie.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič konštatoval, že výsledky programu sa využijú pri nastavovaní aktivít v oblasti legislatívy, spolupráce s verejnou správou, ústrednými orgánmi štátnej správy, regionálnou a miestnou samosprávou. Priblížil, že k riešeniu problematiky môže prispieť aj akčný plán boja proti diskriminácii, na ktorý sa vyčlenilo 298.745 eur (deväť miliónov Sk). Zároveň si myslí, že spomínaný projekt by sa mal na Slovensku realizovať aj v budúcich rokoch, pričom potrebné spolufinancovanie by zabezpečila vláda.

Projekt programu PROGRESS realizovalo združenie Občan a demokracia v spolupráci s IVO, Partners for Democratic Change Slovakia a Hlavou 98. Projekt sa realizoval od decembra 2007 do novembra 2008. Jeho hlavným cieľom bolo prostredníctvom 26 rôznych aktivít pozitívne ovplyvniť slovenskú spoločnosť a prispieť tak k odstraňovaniu diskriminácie na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 227
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 926
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 942
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 491
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 780
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 546
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 188
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 747
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu