BRATISLAVA. Z okolo desiatky opýtaných VŠ dajú dvojdňové dekanské voľno (20.-21. marca) zatiaľ na trnavskej Univerzite sv. Cyrila a Metoda a v deň volieb, v sobotu 21. marca, sa nebudú od 12. hodiny učiť ani externisti na Ekonomickej univerzite (EU) v Bratislave. Rektor EU Rudolf Sivák pre TASR uviedol, že výučbu presunú na iné termíny vo forme individuálnych konzultácií. Niektorí rektori s udelením voľna stále čakajú.
Z oslovených škôl TASR viacerí odkázali, že rozvrhy pre denných aj externých študentov umožnia voliť bez problémov aj bez udelenia voľna. "Máme takú skúsenosť, že študenti volia doma, alebo si vybavia voličské preukazy. Piatkové rozvrhy sú naplánované tak, že je v nich menej hodín, určite budú mať čas voliť," povedal TASR Vladimír Buzna, hovorca Katolíckej univerzity. Rovnakú odpoveď dal TASR aj Stanislav Filip, prorektor Vysokej školy manažmentu, ekonómie a verejnej správy pre PR.
Rektor Prešovskej univerzity René Matlovič doplnil, že drvivá väčšina študentov dennej formy u nich odchádza na víkendy domov. "Študenti externej formy dochádzajú zväčša zo vzdialenostného okruhu, ktorý im umožňuje zladiť povinnosti na univerzite a voľby. Malá skupina, ktorá nespadá do uvedených kategórií, má možnosť využiť voličský preukaz," konštatoval rektor Matlovič.
Univerzita veterinárskeho lekárstva v Košiciach nebude mať pri externistoch problém. Ako pre TASR uviedol rektor Emil Pilipčinec, štúdium v externej forme v prvom stupni VŠ vzdelávania poskytujú iba vo veľmi malom rozsahu, ktoré nie je plánované na deň prezidentských volieb.
O voľne zatiaľ neuvažovali na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Zvážiť ho chce rektor Vladimír Krčméry, rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a Ladislav Mirossay, rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Na nadchádzajúcom grémiu budú túto otázku riešiť aj na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.